Azerbaycan'daki turizm eğitimi müfredatının akademisyenler ve öğrenciler açısından turizm endüstrisine uygunluğunun incelenmesi
Investigation of the suitability of tourism education curriculum in Azerbaijan with the tourism industry in terms of academics and students
  1. Tez No: 837980
  2. Yazar: SARVANA ABDULLAYEVA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PEMBE GÜL ÇAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Turizm endüstrisinin küreselleşmesi, turizm eğitiminin bu çok yönlü sektörün sürekli değişen taleplerine paralel olarak gelişmesini zorunlu kılmıştır. Bu tez, Azerbaycan üniversiteleri tarafından sunulan turizm eğitim programları ile dinamik turizm endüstrisinin gelişen talepleri arasındaki uyumun niteliksel bir incelemesini içermektedir. Tezin temel amacı, mevcut müfredatın öğrencileri turizm sektöründeki çok yönlü zorluklarla yüzleşmeye ve çeşitli fırsatları yakalamaya ne ölçüde yeterince hazırladığını değerlendirmektir. Bu çalışma, birincil veri toplama yöntemi olarak derinlemesine görüşmelerin kullanıldığı nitel araştırma tasarımı kullanmaktadır. Görüşmeler, her biri kritik paydaş grubunu temsil eden akademisyenlerin ve öğrencilerin bakış açılarını yansıtacak şekilde kurulmuştur. Tekrarlanan kalıpları ve temaları ortaya çıkarmak için toplanan görüşme verilerine nitel veri analizi tekniği olan tematik analiz uygulanmıştır. Çalışmanın bulguları, turizm eğitimi alanında akademik programların ve endüstri gereksinimlerinin kesişimine önemli bir katkı sağlamaktadır. Çalışmadan elde edilen bilgiler, akademik kurumları, endüstri dinamikleriyle uyumlu ve daha duyarlı bir eğitim çerçevesini teşvik edebilecek potansiyel müfredat geliştirmeleri ve pedagojik ayarlamalar hakkında bilgilendirmektedir. Ek olarak çalışma, sektör paydaşlarının mevcut eğitim paradigmalarının güçlü yönlerini ve sınırlamalarını anlamalarına yardımcı olarak turizm iş gücünü bütünsel olarak geliştirmek için işbirlikçi stratejileri kolaylaştırmaktadır.
Özet (Çeviri)
The globalization of the tourism industry has necessitated the development of tourism education in parallel with the ever-changing demands of this versatile sector. This thesis includes a qualitative examination of the fit between tourism education programs offered by Azerbaijani universities and the evolving demands of the dynamic tourism industry. The main aim of the thesis is to evaluate to what extent the current curriculum adequately prepares students to face multifaceted challenges and seize various opportunities in the tourism sector. This study uses a qualitative research design using indepth interviews as the primary data collection method. The interviews were set up to reflect the perspectives of academics and students, each representing a critical group of stakeholders. Thematic analysis, a qualitative data analysis technique, was applied to the collected interview data to reveal recurring patterns and themes. The findings of the study make a significant contribution to the intersection of academic programs and industry needs in the field of tourism education. Insights from the study inform academic institutions about potential curriculum improvements and pedagogical adjustments that could promote an educational framework that is aligned and more responsive to industry dynamics. Additionally, the study facilitates collaborative strategies to holistically develop the tourism workforce by helping industry stakeholders understand the strengths and limitations of current training paradigms.