İneklerde supramammar lenf yumrusunun ekotekstürü ile mastitis arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between supramammary lymph node echotexture and mastitis in cows
- Tez No: 838004
- Danışmanlar: PROF. DR. CAHİT KALKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğum ve Jinekoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Ultrasonografi (USG) görüntülerinin dijital ortamda işlenmesiyle ekotekstür analizleri yapılmaktadır. Sunulan tez supramammar lenf yumrusunun ekotekstürüyle mastitis arasındaki ilişkiyi araştırmak amacıyla yapıldı. Tez çalışmasında 252 inek materyal olarak kullanıldı. Çalışmada, California Mastitis Test (CMT) ve süt elektrik direnci (SED) ölçümleri yapılıp supramammar lenf yumrusunun USG görüntüleri alındı. Yapılan klinik muayene ve skorlamayla hayvanlar CMT (-) (n=84), CMT (+) (n=84) ve klinik mastitis (n=84) olmak üzere üç gruba ayrıldı. Numunelerden somatik hücre sayısı (SHS), SED ve ticari ELISA kitiyle süt amiloit A (MAA) ölçümleri yapıldı. Ekotekstür analizleri için USG ile alınan lenf yumrusu görüntüleri elektronik ortama aktarılarak, Bitmap (BMP) görüntü formatına çevrildi. Image J programıyla BMP formatındaki lenf yumrusu görüntülerinin ilgili alanları (ROI) belirlenerek, ortalama gri değer (MGL), kontrast (CON), homojenite (HOM), enerji (ASM), entropi ve korelasyon parametreleri elde edilerek değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Echotexture analyzes are performed by processing ultrasonography (USG) images in digital environment. The present thesis was conducted to investigate the relationship between the echotexture analysis of supramammary lymph nodes and mastitis. In the thesis study, 252 cows were used as material. In the study, California Mastitis Test (CMT) and milk electrical resistance (SED) measurements were made and USG images of the supramammar lymph node were taken. With the clinical examination and scoring, the animals were divided into three groups as CMT (-) (n=84), CMT (+) (n=84) and clinical mastitis (n=84). Somatic Cell Count (SHS), SED and milk amyloid A (MAA) measurements were made from the samples with the commercial ELISA kit. For echotexture analysis, lymph node images taken by USG were transferred to electronic media and converted to Bitmap (BMP) image format. Relevant areas (ROI) of lymph node images in BMP format were determined with Image J program and evaluated by obtaining mean gray value (MGL), contrast (CON), homogeneity (HOM), energy (ASM), entropy and correlation parameters.