Antrenörlerin sporda çocuk haklarına yönelik tutumlarının incelenmesi
Investigation of coaches' attitudes towards children's rights in sports
- Tez No: 838003
- Danışmanlar: PROF. DR. TEKİN ÇOLAKOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Spor, Law, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Spor Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu araştırmanın amacı, antrenörlerin sporda çocuk haklarına yönelik tutumlarını incelemektir. Araştırmada tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini 2022-2023 sezonunda aktif olarak antrenörlük yapan bireyler oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise basit seçkisiz yöntemle ile belirlenen 586 gönüllü antrenör oluşturmaktadır. Veri toplamanın birinci aşamasında, antrenörlerin sporda çocuk haklarına yönelik tutumlarının belirlenmesi amacıyla araştırmacı tarafından“Sporda Çocuk Haklarına Yönelik Tutum Envanteri”geliştirilmiştir. İkinci aşamada ise, kişisel bilgi formu ve bu araştırmada geliştirilen envanter kullanılarak, antrenörlerin tutumları çeşitli değişkenler açısından incelenmiştir. Verilerin analizinde, envanter geliştirilirken açımlayıcı faktör analizi yapılmıştır. Her bir alt ölçek için faktör yük değerlerine ve iç geçerlik için madde toplam korelasyon analizlerine bakılmıştır. Açımlayıcı faktör analizi sonrasında güvenirlik analizi için Cronbach Alpha güvenirlik kat sayısı hesaplanmıştır. Esas uygulama evresinde ise 586 antrenörden toplanan veriler SPSS-25 programına işlenmiştir. İşlenen verilerle envanter geliştirmede tanımlanan yapının doğrulanması için AMOS-21 programı ile doğrulayıcı faktör analizi yapılmıştır. Antrenörlerin demografik bilgilerinden iki kategorili olan değişkenler için Independent-Samples T-testi, iki kategoriden fazla olan değişkenler için One-Way ANOVA analizi kullanılmıştır. Araştırmanın sonucunda antrenörlerin sporda çocuk haklarına yönelik tutumlarının bilişsel, duyuşsal ve davranışsal açıdan yüksek olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca kadın antrenörlerin erkek antrenörlere göre davranışsal, 18-25 yaş arası antrenörlerin 45 yaş ve üzeri antrenörlere göre duyuşsal ve davranışsal tutumlarının yüksek olduğu belirlenmiştir. Diğer demografik değişkenlerden medeni duruma göre bekâr antrenörlerin evli antrenörlere göre davranışsal, çocuğu olanların çocuğu olmayanlara göre davranışsal, çalışma statüsüne göre kulüpte çalışan antrenörlerin davranışsal, çocuk haklarına yönelik eğitim alanların bilişsel ve duyuşsal tutumlarının yüksek olduğu da tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine coaches' attitudes towards children's rights in sports. Scanning model was used in the research. The population of the research consists of individuals who are actively coaching in the 2022-2023 season. 586 volunteer coaches determined by a simple random method consist of the sample of the research. In the first stage of data collection, the“Attitude Inventory Towards Children's Rights in Sports”has been developed by the researcher in order to determine the attitudes of coaches towards children's rights in sports. In the second stage, the attitudes of the coaches have been examined in terms of various variables using the personal information form and the inventory developed in this research. In analyzing the data, exploratory factor analysis has been performed while developing the inventory. Factor loading values for each subscale and item-total correlation analyzes for internal validity have been examined. After the exploratory factor analysis, Cronbach Alpha reliability coefficient has been calculated for reliability analysis. In the main application phase, the data collected from 586 coaches have been processed into the SPSS-25 program. Confirmatory factor analysis has been conducted with the AMOS-21 program to verify the structure defined in inventory development with the processed data. Independent-Samples T-test has been used for variables with two categories of demographic information of the coaches, and One-Way ANOVA analysis has been used for variables with more than two categories. At the end of the research, it has been determined that the coaches' attitudes towards children's rights in sports are high in terms of cognitive, affective and behavioral aspects. In addition, it has been determined that female coaches have higher behavioral attitudes than male coaches, and coaches between the ages of 18-25 have higher affective and behavioral attitudes than coaches aged 45 and over. Among other demographic variables, it has been determined that single coaches have higher behavioral attitudes than married coaches according to marital status, those with children have higher behavioral attitudes than those without children, according to employment status, the behavioral attitudes of coaches working in the club are higher, and those who receive training on children's rights have higher cognitive and affective attitudes.