Echinococcus granulosus antijen B polimorfizminin araştırılması
Investigation of echinococcus granulosus antigen B polymorphism
- Tez No: 838034
- Danışmanlar: PROF. DR. NERMİN ŞAKRU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Kistik ekinokokkozis, başta az gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler olmak üzere tüm dünyada insan ve hayvanlarda görülen, Echinococcus cinsine ait sestod larvalarının neden olduğu önemli bir halk sağlığı sorunudur. Bu çalışmada; insan kist hidatik materyallerinde, genotiplemenin yapılması ve farklı izolatlar içerisindeki antijenik polimorfizmin araştırılarak, genotip ile ilişkilendirilmesi amaçlanmıştır. 2009-2022 yılları arasında parazitoloji laboratuvarımıza gelen hasta materyallerinden, gerekli incelemeler yapıldıktan sonra ayrılıp, -80 derecede muhafaza edilen 101 kist hidatik materyali çalışmaya dahil edildi. E. granulosus izolatlarının karakterizasyonu amacıyla 12S rRNA gen bölgesi PCR yöntemi ile çoğaltıldıktan sonra seçilen örneklerin mitokondriyal CO1 ve ND1 gen bölgelerinin dizi analizi sonuçları kullanıldı. EgAgB genindeki polimorfizmi tespit etmek amacıyla EgAgB1, EgAgB2 ve EgAgB4 gen bölgeleri PCR-SSCP yöntemi ile incelendi. Ardından seçilen izolatlara DNA dizi analizi uygulandı. Çalışmamız Edirne'deki yaygın genotipin halen G1 olduğunu göstermektedir. Ayrıca bu çalışmada antijen B polimorfizmi de araştırılmış; EgAgB1, EgAgB2 ve EgAgB4 olmak üzere araştırılan üç alt birimin tamamında polimorfizm varlığı tespit edilmiştir. Bu çalışma, ülkemizde EgAgB4 polimorfizmi üzerine yapılan ilk çalışma olup aynı zamanda EgAgB4 polimorfizminin varlığını da tespit etmiştir. Mevcut çalışmanın; kist hidatik hastalığının kontrol ve eradikasyon programlarına katkı sağlayacağını düşünmekteyiz. Bu çalışma Trakya Üniversitesi Bilimsel Araştırma Projeleri Koordinasyon Birimi tarafından desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
Cystic echinococcosis is an important public health condition caused by cestode larvae of the genus Echinococcus in humans and animals worldwide, especially in underdeveloped and developing countries. The aim of this study was to genotyp human hydatid cyst materials and investigate antigenic polymorphism in different isolates and to correlate them with genotype. 101 hydatid cyst materials, which were separated from the patient materials that came to our parasitology laboratory between 2009 and 2022, were separated after the necessary examinations and stored at -80 degrees, were included in the study. For the characterization of E. granulosus isolates, the 12S rRNA gene region was amplified by PCR method, and the results of sequence analysis of mitochondrial CO1 and ND1 gene regions of the selected samples were used. EgAgB1, EgAgB2, and EgAgB4 gene regions were analyzed by PCR-SSCP method to detect polymorphism in EgAgB gene. Our study shows that the common genotype in Edirne is still G1. Additionally, antigen B polymorphism was also investigated in this study; The presence of polymorphism was detected in all three subunits investigated: EgAgB1, EgAgB2 and EgAgB4. This study is the first study on EgAgB4 polymorphism in our country and also detected the existence of EgAgB4 polymorphism. We think that the current study will contribute to hydatid disease control and eradication programs. This study was funded by Scientific Research Projects Coordination Unit of Trakya University.