Tüketicilerin moda ürünleri satan mobil alışveriş uygulamalarına ilişkin teknoloji kabulleri ile tekrar satın alma niyetleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Study of the relation between the technological adoption of consumers with regard to mobile shopping applications of sellers selling fashion products and their intentions to repurchase
  1. Tez No: 838058
  2. Yazar: ELİF KİZİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEHRA BOZBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu araştırma tüketicilerin moda ürünleri satan mobil alışveriş uygulamalarını benimsemesinde etkili olduğu değerlendirilen performans beklentisi, çaba beklentisi, sosyal etki, kolaylaştırıcı koşullar, hazcı motivasyon, fiyat değeri ve alışkanlık faktörlerinin tekrar satın alma niyeti üzerindeki etkisi ve tüketicilerin sıklıkla moda alışverişi yapmasında etkili bir faktör olan moda bilincinin bu faktörlerle ve tekrar satın alma niyetiyle olan ilişkisini belirlemektedir. Araştırmanın verileri anket yoluyla toplanmış olup toplam 401 kişiden cevap alınmıştır. Ankete verilen cevaplar geçerlilik ve güvenilirlik testlerine tabi tutulmuş, daha sonra mobil alışveriş uygulamalarının benimsenmesinde önemli olan faktörlerin tekrar satın alma niyeti üzerindeki etkisini değerlendirmek için regresyon analizi uygulanmıştır. Moda bilinci ile moda ürünleri satan mobil alışveriş uygulamalarının benimsenmesinde önemli olan faktörler ve tekrar satın alma niyeti arasındaki ilişkileri ölçmek için de korelasyon analizi yapılmıştır. Gerçekleştirilen analizler sonucunda alışkanlığın moda ürünleri satan m-alışveriş uygulamalarının tekrar kullanılmasında en etkili faktör olduğu bulunmuştur. İkinci etkili olan faktör ise hazcı motivasyondur. Çaba beklentisi ve fiyat değeri faktörlerinin de tekrar satın alma niyeti üzerinde etkili olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Performans beklentisi, sosyal etki ve kolaylaştırıcı koşulların ise tekrar satın alma niyeti üzerinde anlamlı bir etkisi olmadığı bulunmuştur. Moda bilincinin ise tüm faktörlerle ilişkili olduğu bulgusuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research is considered to be effective in consumers' adoption of mobile shopping applications that sell fashion products performance expectancy, effort expectancy, social influence, facilitating conditions, hedonistic motivation, price value and habit factors on repurchase intention and consumers often make an effective fashion shopping fashion consciousness of these factors and the repurchase intention. The data of the study was collected through a questionnaire and a total of 401 people were answered. The answers to the questionnaire were subjected to validity and reliability tests, and then regression analysis was applied to evaluate the effect of factors important the adoption of mobile shopping applications on the repurchase intention. Correlation analysis was also conducted to measure the relationship between fashion consciousness, the factors important the adoption of mobile shopping applications selling fashion products and repurchase intention. As a result of the analyzes, it was found that habit is the most effective factor in the re-use of m-shopping applications that sell fashion products. The second factor is hedonistic motivation. It was concluded that the effort expectancy and price value factors also had an impact on repurchase intention. It was found that performance expectancy, social influence and facilitating conditions did not have a significant effect on repurchase intention. Fashion consciousness was associated with all factors.