Mâtürîdî ile Zemahşerî'nin nübüvvet anlayışları
The prophethood concepts of al-Maturidi and Zamakhshari
- Tez No: 838065
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET AK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Nübüvvet, İslam inancında tevhitten sonra gelen önemli temel inanç esaslarındandır. Tarihsel süreçte, Allah'ın, insanlara tevhit ve ahiret inancı etrafında şekillenen din gerçeğini açıklamak için peygamberler göndermesiyle nübüvvet müessesi oluşmuştur. Nübüvvet, Allah'ın insanlarla iletişimini ve onları muhatap almasını ifade ettiğinden dolayı Allah'ın, evrenle iletişimi açısından önemli bir yer tutar. Bu nedenle İslam düşünce tarihinde nübüvvet konusu birçok kaynakta geniş bir çalışma alanı bulmuş, bu konu filozof ve kelamcılar tarafından ele alınıp rasyonel bir şekilde açıklanmaya çalışılmıştır. Bu çalışmada Mâtürîdî ve Zemahşerî'nin nübüvvet konusundaki görüşleri incelenmiştir. İki ayrı ekole mensup bu iki büyük bilginin nübüvvet konusundaki görüşleri arasında ortak, benzer ve farklı yanları karşılaştırmalar yapılarak ortaya konulmuştur. Nübüvvet karşıtı şahıs ve akımların nübüvveti inkâr eden görüşleri, Mâtürîdî ve Zemahşerî perspektifinden ele alınarak onların nübüvvet inancına yaklaşımları incelenmiştir. Mâtürîdî ve Zemahşerî'nin nübüvvet anlayışları ortaya konulmuş, her ikisinin Nübüvvet konusundaki görüşleri arasında karşılaştırma yapılarak dinin temel üç esasından biri olan nübüvvet konusunun daha iyi anlaşılmasına katkıda bulunmak hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
Prophethood is one of the significant fundamental beliefs in the Islamic faith, coming after the concept of Tawhid (Oneness of God). Throughout history, the institution of prophethood was formed through the sending of prophets by Allah to explain the truth of religion shaped around Tawhid and belief in the afterlife. Prophethood holds an important place in terms of Allah's communication with humans and His addressing of them. Therefore, the subject of prophethood has found extensive study in many sources throughout the history of Islamic thought, and philosophers and theologians have attempted to explain it in a rational manner. This study examines the views of Maturidi and Zemahshari on the subject of prophethood. By comparing the common, similar, and different aspects of the perspectives of these two great scholars, their approaches to the belief in prophethood are presentthk. The views of individuals and movements that oppose prophethood and deny its existence are examined from the perspectives of Maturidi and Zemahshari, exploring their approaches to the belief in prophethood. The understanding of prophethood by Maturidi and Zemahshari is elucidated, and a comparison is made between their views on prophethood to contribute to a better understanding of the subject, which is one of the three fundamental principles of religion.