Öğretmenlerin mental iyi oluş düzeyleri ile sınıf yönetimi becerileri arasındaki ilişkinin incelenmesi
An investigation of the corelation between teachers' mental well-being levels and classroom management skills
- Tez No: 838072
- Danışmanlar: PROF. DR. NİYAZİ CAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Bu çalışmanın amacı öğretmelerin mental iyi oluşları ile sınıf yönetimi becerileri arasındaki ilişkinin incelenmesidir İlişkisel tarama modelinde yürütülen araştırmanın evrenini 2021-2022 eğitim-öğretim yılında Gaziantep'in Nizip ilçesinde kamu anaokulu, ilkokulu, ortaokulu ve liselerde görev yapmakta olan öğretmenler arasında basit seçkisiz örnekleme yöntemine göre seçilen 346 öğretmen oluşturmuştur. Araştırma verilerinin toplanması amacıyla 'Sınıf Yönetimi Becerileri Ölçeği', 'Warwick-Edinburgh Mental İyi Oluş Ölçeği' ve araştırmacı tarafından geliştirilen 'Kişisel Bilgi Formu' kullanılmıştır. Verileri analiz etmek için aritmetik ortalama ve standart sapma değerleri belirlenmiş, değişkenlerden elde edilen puanların demografik özellikler bakımından farklılaşma durumlarını incelemek için t- Testi, Tek Yönlü Varyans Analizi Testi (ANOVA) ve Kruskal Wallis-H testi, anlamlı fark bulunan F değerinde hangi gruplar arasında fark olduğunu belirleme için LSD ve Games Howell testlerinden yararlanılmıştır. İki değişken arasındaki ilişkiyi belirlemek için korelasyon analizi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda öğretmenlerin sınıf yönetimi becerilerine ilişkin puanları yüksek düzeyde olduğu görülmüştür. Öğretmenlerin sınıf yönetimi becerileri puanlarının yaş, mesleki kıdem ve okul kademesi değişkenlerine göre farklılaştığı, medeni durum, branş ve öğrenim durumu değişkenlerine göre farklılaşmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Öğretmenlerin mental iyi oluş puanlarının 3.97 düzeyinde olduğu görülmüştür. Öğretmenlerin mental iyi oluş puanları yaş ve mesleki kıdem değişkenlerine göre farklılaştığı, öğrenim durumu, branş, okul kademesi, medeni durum değişkenlerine göre farklılaşmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Araştırmanın bir diğer sonucuna göre öğretmenlerin mental iyi oluşları ile sınıf yönetimi becerileri arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effect of teachers' mental well-being levels on their classroom management skills. The research was conducted in accordance with the relational survey design, one of the quantitative research methods. The research sample consisted of 346 teachers selected according to the simple random sampling method among the teachers working in the Nizip district of Gaziantep province in 2022. The data collection tools used in the research were applied to the participants through Google Forms. Descriptive statistical methods were used to determine the level of classroom management skills, averages of scale sub-dimensions and mental well-being levels. Variance analyses and t-test were used to evaluate whether classroom management skill levels and mental well-being scores differed according to demographic variables. According to the results of the study, teachers' classroom management skill levels and mental well-being were found to be at a high level. Teachers' classroom management skill levels show a significant difference in terms of professional seniority, school level and branch variables, but do not show a significant difference in terms of age, marital status and education level variables. Teachers' mental well-being levels show a significant difference in terms of age and branch variables, but do not show a significant difference in terms of marital status, professional seniority, education level and school level variables. Teachers' mental well-being levels are a significant predictor of classroom management skill levels and teachers' mental well-being has an effect of 19% on classroom management skill levels. As a result, it was determined that teachers' mental well-being levels had a significant effect on predicting classroom management skills.