Anne temsilleri ve beden tasarımları perspektifinden açıklanamayan infertiliteye bakmak: Bir vaka çalışması
A look at unexplained infertility from the perspective of maternal representations and body designs: A case study
  1. Tez No: 838143
  2. Yazar: GAMZE UZUNORMAN DERBAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PINAR ARSLANTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu araştırmada fizyolojik olarak herhangi bozukluk saptanmamasına rağmen çocuk sahibi olamayan ve açıklanamayan infertilite tanısı alan bir kadın vakanın psişik yapılanması ve dinamikleri, annelik arzuları ve annelik temsili – beden tasarımları ilişkisinin anne olma sürecindeki rolünün incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma kapsamındaki yapılan çalışma, açıklanamayan infertilite tanısı almış gönüllü bir kadın katılımcıyla İstanbul Okan Üniversitesi Hastanesi Tüp Bebek ve Üreme Sağlığı Merkezi'nde yapılmıştır. Çalışmada katılımcıyla yarı yapılandırılmış bir psikanalitik ön görüşme yapılmış, ardından projektif testler olan Rorschach Testi ve Tematik Algı Testi uygulanmıştır. Çalışmada elde edilen veriler değerlendirilirken Rorschach Testi ve Tematik Algı Testi'nin verilerinin kodlama ve içerik analizleri Fransız Okulu'na göre yapılmış ve bu bulgular ön görüşme verileriyle birlikte tartışılmıştır. Araştırmanın sonunda elde edilen annelik temsillerine ilişkin bulgular çalışma kapsamında kurulan hipotezleri destekler nitelikte olup; kapsayıcı olmayan annelik temsillerinin, anneliğe ilişkin ikircikli duygulanımların var olduğu görülmüştür. Kendilik ve annelik beden tasarımlarının bütünlüğüne ilişkin bulgular ise; beden tasarımlarının bütünlüğünün bozulmasına ilişkin hipotezleri kısmen doğrulamıştır. Tasarımların bütünlüğünün tam anlamıyla bozulmadığı ancak anne imagosu ve ebeveyn ilişkilerinin, nesne ilişkilerinin ve ayrılık temasının yansıtıldığı kartlarda çıkan çatışmalı duygulanımlar ile birlikte beden tasarımların sınırlarının korunmasındaki güçlükler yaşandığı ve beden bütünlüğünün korunamadığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the role of psychic structuring and dynamics, maternal desires and the relationship between maternal representation and body designs in the process of becoming a mother in a female case diagnosed with unexplained infertility who could not have children despite no physiological disorder. The study was conducted with a voluntary female participant diagnosed with unexplained infertility at Istanbul Okan University Hospital IVF and Reproductive Health Center. In the study, a semi-structured psychoanalytic preliminary interview was conducted with the participant, followed by the projective tests Rorschach Test and Thematic Perception Test. While evaluating the data obtained in the study, the coding and content analysis of the data of the Rorschach Test and Thematic Perception Test were conducted according to the French School and these findings were discussed together with the preliminary interview data. The findings on motherhood representations obtained at the end of the study support the hypotheses established within the scope of the study; it was seen that there are non-inclusive motherhood representations and ambivalent affections about motherhood. The findings regarding the integrity of self and maternal body designs partially confirmed the hypotheses regarding the disruption of the integrity of body designs. It was concluded that the integrity of the designs was not completely intact, but there were difficulties in maintaining the boundaries of the body designs and the integrity of the body could not be preserved with the conflicting emotions that emerged in the cards reflecting the mother image and parental relations, object relations and the theme of separation.