Tıp fakültesi son sınıf öğrencilerinde intihar risk faktörleri ve kişilik tipleri ile stres hormonları düzeyleri arasındaki ilişkinin belirlenmesi
Determination of the relationship between suicide risk factors and personality types and stress hormone levels in final year students of faculty of medicine
  1. Tez No: 829779
  2. Yazar: FEYZA NUR ÖZBAHAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAMİT SIRRI KETEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Amaç: Çalışmamızın amacı; tıp fakültesi son sınıf öğrencilerinde intiharla ilişkili risk faktörlerinin belirlenmesi ve intihar riski ile kişilik tipleri ve stresle ilişkili hormonlardan olan ACTH, kortizol, büyüme hormonu, prolaktin, atriyal natriüretik faktör, kolesistokinin düzeyleri arasındaki ilişkinin saptanmasıdır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma; Gaziantep Üniversitesi Şahinbey Araştırma ve Uygulama Hastanesi'nde, 1 Ekim 2022-30 Haziran 2023 tarihleri arasında yürütülen, kesitsel nitelikte bir çalışmadır. Çalışmaya 80 intörn doktor dahil edildi. Katılımcılardan anket formunu doldurmaları istendi ve eş zamanlı olarak venöz kan örneği alındı. Anket formu; kişisel bilgileri sorgulayan sorular, İntihar Olasılığı Ölçeği ve Eysenck Kişilik Anketi-Gözden Geçirilmiş Kısa Formu olmak üzere 3 bölümden oluşmaktaydı. Kan örneklerinden ACTH, kortizol, büyüme hormonu, prolaktin, atriyal natriüretik faktör, kolesistokinin düzeyleri ELİSA yöntemiyle çalışıldı. Verilerin istatistiksel analizinde SPSS 22,0 Windows versiyon paket programı kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of our study was to determine the risk factors associated with suicide in final year students of faculty of medicine and to determine the relationship between suicide risk and personality types and stress-related hormones such as ACTH, cortisol, growth hormone, prolactin, atrial natriuretic factor and cholecystokinin levels. Materials and Methods: This is a cross-sectional study conducted at Gaziantep University Şahinbey Research and Practice Hospital between October 1, 2022 and June 30, 2023. The study included 80 intern doctors. Participants were asked to fill in the questionnaire form and venous blood samples were collected simultaneously. The questionnaire consisted of 3 parts: questions about personal information, Suicide Probability Scale and Eysenck Personality Questionnaire-Revised Short Form. Blood samples were analyzed for ACTH, cortisol, growth hormone, prolactin, atrial natriuretic factor, cholecystokinin levels by ELISA method. SPSS 22.0 Windows version package program was used for statistical analysis of the data.