20. yüzyılda Türkiye'de ictihad tartışmaları
Ijtihad discussions in Turkey in the 20th century
  1. Tez No: 838176
  2. Yazar: SÜLEYMAN AKYEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHARREM YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
İctihad kapısının açık ya da kapalı olmasıyla ilgili tartışmalar asırlar öncesine dayanmış olsa da meselenin en üst düzeyde tartışılmaya başlaması 19. yüzyıl sonlarından itibarendir. Bir kısım İslâm âlimine göre ictihad kapısı kapalıdır, bazılarına göre ise ictihad kapısı kıyamete kadar açıktır. İşin özünde bazı istisnalar hariç, tarafların büyük çoğunluğu ictihad kapısının kıyamete kadar açık olduğu konusunda hemfikirdir. Ancak günümüzde ictihad yapılamayacağı iddiasında bulunanlar ictihad şartlarının oluşması konusunda birtakım çekinceler ileri sürmüşlerdir. Bu düşüncede olanlarla ictihadın devamını savunanlar arasında söz konusu yaklaşımlara bağlı olarak cereyan eden bazı tartışmalar olagelmiştir. Elbette ülkemizde yetişen âlimlerimizde bu tartışmalara duyarsız kalmamışlar ve konuyla ilgili lehte ve aleyhte görüş bildirmişlerdir. Çalışmada, 20. yüzyıl başlarından günümüze kadar geçen süre içerisinde, Türkiye'de ki İslâm âlimlerinin, ictihad kapısının açık ya da kapalı olmasıyla ilgili görüşleri yansıtılmış ve değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Although the debates about whether the door of ijtihad is open or closed go back centuries, the issue started to be discussed at the highest level from the late 19th century and continues until today. According to some Islamic scholars, the door of ijtihad is closed, while according to some scholars, the door is open until the end of time. In essence, with some exceptions, the majority of the parties agree that the door of ijtihad is open until the end of time. However, those who claim that ijtihad cannot be performed today have put forward some reservations about the formation of ijtihad conditions. There have been some debates regarding these approaches between those who think this way and those who advocate the continuation of ijtihad. Of course, the scholars who grew up in our country were not indifferent to these discussions and expressed their opinions in favor and against the subject. For this reason, the study is limited to reflecting and evaluating the views of scholars in Turkey regarding whether the door of ijtihad is open or closed, from the early 20th century to the present day.