Acil Serviste sepsis ilişkili akut böbrek hasarının değerlendirilmesinde Renal Rezistif İndeks ve Semikantitatif Power Doppler Ultrasonografi Skoru ölçümlerinin güncel literatürdeki yöntemlerle karşılaştırılması
Comparison of Renal Resistive Index and Semicantitative Power Doppler Ultrasonography Score measurements with methods in the current literature in the evaluation of sepsis-related acute kidney injury in the Emergency Department
  1. Tez No: 838215
  2. Yazar: MELİH GÖKÇİMEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLŞEN ÇIĞŞAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Etlik Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Amaç: Akut böbrek hasarını ve düzeyini ortaya koymak için AKIN, RIFLE ve KDIGO tanı kriterleri; serum kreatinin düzeyleri, idrar çıkışı, glomerüler filtrasyon hızı gibi veriler kullanarak hastaları gruplandırmaktadır. Biz bu değerlendirmeyi acil serviste hızlandırmak adına SPDUS ve renal rezistif indeksin rolünü değerlendirmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışma 01.03.2022 ve 01.11.2022 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil tıp Kliniğine başvuran ve acil servisteki değerlendirmesi sonucu sepsis-3 kriterlerinde göre sepsis kabul edilen 18 yaş üstü 54 hasta dahil edildi. Acil servis başvurusunun 0. Ve 4. saatinde, Mindray marka M5 model ultrasonografi cihazı kullanılarak görüntüler elde edildi (Mindray, NJ, ABD)..
Özet (Çeviri)
Objective: AKIN, RIFLE and KDIGO diagnostic criteria to reveal acute kidney injury and its occurrence; Compartments are grouped using data such as serum creatinine level, urine output, and glomerular filtration rate. We aimed to evaluate the role of renal resistive index and SPDUS in order to accelerate this evaluation in the emergency department. Patients and methods: The study included 54 patients over the age of 18 who were considered to have sepsis according to the sepsis-3 criteria as a result of the evaluation in the emergency department and the scope of the Health Sciences University Dışkapı Yıldırım Beyazıt Training and Research Hospital Emergency Medicine Clinic between 01.03.2022 and 01.11.2022. At the 0th and 4th hour of the emergency department visit, images were obtained from the Mindray brand M5 model ultrasonography device (Mindray, NJ, USA).