Determination of service levels on main arterials in İzmir
İzmir'in ana arterlerindeki hizmet seviyesinin tesbit edilmesi
- Tez No: 83840
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÇETİN VARLIORPAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Özet vı Artan nüfus ve buna bagli olarak artan araç sayisi buyuk trafic sorunlarinida beraberinde getirmektedir. Bu çalışmada izmir'in ana arterlerindeki hizmet seviyesinin tesbitine calisilmistir. Konforun bir olcusu olan hizmet seviyesini, sehirici yollarda, sinyalize kavşaklar önemli olcude etkilemektedir. Hizmet seviyesinin tesbiti için izmir'in 16 ana arterinin farkli bölümlerinde, gidiş ve geliş yönlerinde, pik saatlerde, trafik sayimlari yapildi. Calismadan elde edilen sonuçlar, izmir'in ana arterlarinde hizmet seviyesinin dusuk olduğunu gostermistir.Hizmet seviyesinin dusuk olusunun baslica nedenleri ise sinyalize kavşakların duzgun projelendirilmemiş olmasi, otobus)minibus trafiğinin fazla olusu, planlama hatalari, yeterli park yerinin olmayisi olarak tesbit edilmiş olup cozum önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Increase of population and increasing number of vehicles cause serious traffic problems and to overcome this problems, new solutions have to be found. In this study, Level of Services on main arterials in Izmir Metropol area are tried to be determined. The signalized intersections affect the performance of streets and. decrease the Level of Service which is a measure of driving comfort. Traffic counts in two directions on 16 arterials in and around Izmir city were done during peak hours on different section and Level of Services were determined. The study showed that, Level of service of the arterials of Iznir are low. Poor signalization projects, high rate of bus and minibus traffic, insufficient parking places and poor city planning can be stated as the main reasons of the actual situations. Some suggestions are made to solve these problems.