Farklı çaplarda tasarlanan plastik kazıkların sonlu elemanlar yöntemi ile analizi: İstanbul ili Bakırköy ilçesi Milli Savunma Üniversitesi Kapalı Spor Salonu örneği
Analysis of plastic pile designed in different diameters by finite element method: The example of MSU indoor sports hall in Bakirkoy district of İstanbul
- Tez No: 838409
- Danışmanlar: DOÇ. ZEKAİ ANGIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Geoteknik mühendisliğinde zeminler, üzerine inşa edilen yapı yüklerini emniyetli bir şekilde taşımalıdır. Taşıma gücü bakımından yetersiz olan zeminlerde uygulanan zemin iyileştirme yöntemleri sayesinde ülkemizin nüfus yoğunluğu bakımından en kalabalık olan İstanbul ilinde yeni yerleşim alanları açılmıştır. Bu tez kapsamında İstanbul ilinin Bakırköy semtine ait örnek bir vaka incelenmiştir. Kapalı Spor Salonu inşaatı projesinde yapının oturacağı zeminde gözlenen kalın dolgu tabakasının ve kil tabakalarının zemin gerilmelerini taşımaya elverişli olmadığı tespit edilmiştir. Üst yapıdan gelen yüklerin zayıf taşıma kapasitesine sahip olan dolgu birimine taşıtılmamasından dolayı zemin iyileştirme yöntemi olan plastik kazık yapımına karar verilmiştir. Bu çalışmada, mevcut kazıkların uzunluğu sabit tutularak, çapları 45 cm, 80 cm ve 65 cm değiştirmek suretiyle üç farklı analiz yapılmıştır. Yapılan analizlerde, Mohr- Coulomb zemin modeli kullanılmış olup analiz aşamaları ve grafikler gösterilmiştir. 45 cm çaplı kazıklar ve 80 cm çaplı kazıklar 15.0 m uzunluğunda 3.0 metre aralıklarla analiz edilmiş olup, proje kapsamında yapılması planlanan 65.0 cm çaplı donatısız kazıklar optimum kazık olarak seçilerek zemine yerleştirilmiştir İncelenen zemin üzerinde yapılan deneyler ve zemin parametreleri gösterilmiş olup analizler, sonlu eleman yöntemiyle çözümlenmiştir. Üç farklı çap değeri için bilgisayar programında çözümlenen kazıkların nihai sonuçları ve oturma değerleri analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In geotechnical science, soils can safely carry the loads of the structures built on them. Thanks to the soil methods applied on soils with insufficient bearing capacity, new residential areas have been opened in Istanbul, which is the most crowded city in terms of population density. Within the scope of this thesis, an example case belongs to the Bakırköy district of Istanbul. It has been determined that the thick layer of clay and clay layers observed on the ground where it will sit in the Indoor Sports Hall construction project are not suitable for carrying ground stresses. Since the loads coming from the superstructure are carried to the light-bearing filling unit, it was decided to make plastic piles, which is a method of joining on the ground. Three different analyzes were carried out by keeping these networks constant to the lengths of the existing piles, with diameters varying between 45 cm, 80 cm and 65 cm. In the analyses, Mohr-Coulomb soil model was used and the analysis stages and distributions are shown. 45 cm long piles and 80 cm long piles were analyzed at 3.0 meter intervals with a length of 15.0 m, and the reinforced piles up to 65.0 cm planned to be built within the scope of the project were selected as the optimum piles, and the analyzes were carried out on the ground examined and shown on the ground, and the analysis was solved by the finite element method. provided. The final results and settlement values of the piles analyzed by computer program for three different diameter values were analyzed.