Osteosarkopenik hastalardamiyostatin düzeyi kırık riskinin belirleyicisi midir?
Is myostatin level a determinant of fracture risk in osteosarcopenic patients?'
  1. Tez No: 906659
  2. Yazar: GÖZDE DEMİR YILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HANDE PEYNİRCİ, DR. TUĞÇE EMİROĞLU GEDİK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Geriatri, İç Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases, Geriatrics, Internal diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Giriş ve Amaç: Osteosarkopenik hastalarda osteoporoz ve/veya sarkopeniye bağlı kırıklar olabilmektedir. Kırık riskinin saptanmasında FRAX Skoru (Kırık Riski Belirleme Aracı, Fracture Risk Assessment Tool) klinik takip açısından önem taşımaktadır. Fakat bu yaklaşımda kimi kırık risk etkenlerinin dikkate alınmaması, kimi etkenlerinse yalnızca var olup olmadığı değerlendirilerek doz ve süre vb. etkilerin dikkate alınmaması gibi dezavantajlar nedeniyle klinisyenleri yeni biyobelirteçler aramaya yöneltmiştir. Miyostatin düzeyi, osteoporoz ve sarkopeni ile ilgili çalışmalar mevcut olsa da osteosarkopeni ve miyostatin ilişkisinin değerlendirildiği bir çalışmaya rastlanılamamıştır. Bu çalışmada osteosarkopenik hastalarda FRAX skoru ile belirlenen kırık riski ve serum miyostatin düzeyinin ilişkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza hastanemiz Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları ile Geriatri polikliniklerine Ekim 2023 ve Haziran 2024 tarihleri arasında başvuran osteosarkopeni tanılı hastalar dahil edildi. Hastalar osteosarkopenik ve osteosarkopenik olmayan kişiler olmak üzere iki gruba ayrıldı. Hastaların demografik verileri, laboratuvar parametreleri, DXA (Dual-enerjili X-ray absorpsiyometresi) yöntemiyle ölçülen kemik mineral yoğunluğu (KMY), FRAX skoru, bioimpedans analiz cihazı (BIA) ile belirlenen iskelet kası kütle indeksi (SMI) ve serumdan alınan örnekte miyostatin düzeyleri incelendi. İki grup arasındaki FRAX skoru ve miyostatin düzeyi arasındaki ilişki araştırıldı. Bulgular: Her iki grubun demografik verileri değerlendirildiğinde, menopoz yaşı, eğitim düzeyi, aylık gelir açısından anlamlı farklılık saptandı. Miyostatin değeri osteosarkopeni grubunda anlamlı düzeyde yüksekti(p=0.037).
Özet (Çeviri)
Objective: Osteoporosis and/or sarcopenia in patients with osteosarcopenia might result in fractures. The fracture risk assessment tool, FRAX, is crucial for clinical follow-up in assessing fracture risk. The risk of fracture is either higher or lower than it actually is because some significant fracture risk factors are ignored in this model, some factors are only evaluated in terms of their presence or absence, ignoring effects like dosage and duration, and lumbar vertebra measurements are not taken into account when measuring bone mineral density. Clinicians are now looking for novel biomarkers as a result of its drawbacks, including predictability. Despite research on myostatin levels, osteoporosis, and sarcopenia, no conclusive investigation into the connection between osteosarcopenia and myostatin. In our study, it was aimed to determine the relationship between the fracture risk determined by the FRAX score and the serum myostatin level. Materials and Methods: The study included patients diagnosed with osteosarcopenia who presented to the Endocrinology and Metabolism and Geriatrics outpatient clinics of our hospital between October 2023 and June 2024. The patients were divided into two groups: osteosarcopenic and non-osteosarcopenic individuals. The demographic data, laboratory parameters, bone mineral density (BMD) measured by DXA (Dual-energy X-ray Absorptiometry), FRAX score, skeletal muscle mass index (SMI) determined by bioimpedance analysis (BIA), and myostatin levels in serum samples were examined. The relationship between FRAX score and myostatin levels was investigated between the two groups. Results: When the demographic data of both groups were evaluated, significant differences were found in terms of age at menopause, education level, and monthly income. Myostatin levels were significantly higher in the osteosarcopenia group (p=0.037).