Antrenörlerin karanlık üçlü kişilik özellikleri ve aydınlık üçlü kişilik özelliklerinin iş doyum düzeylerine ilişkisinin incelenmesi
Investigation of the relationship between dark triad personality traits and light triad personality traits of coaches on job satisfaction levels
- Tez No: 838432
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERDİNÇ DEMİRAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Yönetim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı antrenörlerin karanlık ve aydınlık üçlü kişilik özelliklerinin iş doyum düzeylerine etkisinin incelenmesidir. Gereç ve Yöntem: Çalışmanın evren ve örneklem gurubunu Türkiye'de basketbol, voleybol, güreş, muaythai ve tenis branşlarında II. Kademe ve vizeli antrenörlük belgesine sahip olan toplam 708 antrenör oluşturmaktadır. Çalışma kapsamında,“Kısa Karanlık Üçlü (SD3) Envanteri, Aydınlık Üçlü Ölçeği ve Minnesota İş Doyumu”ölçekleri ile igili veriler toplanmıştır. Antrenörler üzerinden toplanan verilerin analizi SPSS 26 paket programı ile gerçekleştirilmiştir. Çalışma kapsamında elde edilen çarpıklık ve basıklık değerleri incelenmiş ve verilerin normal dağılım sağladığı tespit edilmiştir. Bu bağlamda, iki kategorili değişkenlerin analizinde bağımsız örneklemler t testi ikiden fazla kategorili değişkenlerin analizinde ise, tek yönlü varyans analizinden yararlanılmıştır. Ayrıca antrenörlerin kişilik özellikleri ile iş doyum düzeylerinin incelenmesinde pearson korelasyon analizinden yararlanılmıştır. Bulgular: Araştırma kapsamında yer alan alan antrenörlerin yaşları ve mesleki kıdemleri arttıça karanlık ve aydınlık üçlü kişilik özelliklerinin azaldığı bulgulanmıştır. Bunun yanında kadın antrenörlerin makyavelizm kişilik özelliklerinin erkek antrenörlere oranla daha düşük düzeyde olduğu bulgulanmıştır. Araştırma kapsamında yer alan ve evli olan antrenörlerin insanlığa inanç alt boyut puan ortalamalarının bekar antrenörlere oranla daha yüksek düzeyde olduğu saptanmıştır. Sonuç: Antrenörler ile gerçekleştirilen bu araştırmada, antrenörlerin kişilik özellikleri arttığında iş doyum düzeylerinin de arttığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study was to examine the effect of dark and light triad personality traits of coaches on their job satisfaction levels. Materials and Methods: The population and sample group of the study consisted of a total of 708 coaches with Level II and visa coaching certificates in basketball, volleyball, wrestling, muaythai and tennis branches in Turkey. Within the scope of the study, data were collected with“Short Dark Triad (SD3) Inventory, Light Triad Scale and Minnesota Job Satisfaction”scales. The analysis of the data collected from the coaches was carried out with SPSS 26 package program. The skewness and kurtosis values obtained within the scope of the study were examined and it was determined that the data were normally distributed. In this context, independent samples t-test was used in the analysis of variables with two categories and one-way analysis of variance was used in the analysis of variables with more than two categories. In addition, Pearson correlation analysis was used to analyze the personality traits and job satisfaction levels of coaches. Findings: It was found that the dark and light triad personality traits of the coaches decreased as their age and professional seniority increased. In addition, it was found that female coaches had lower levels of Machiavellianism personality traits than male coaches. It was found that the mean scores of the belief in humanity sub-dimension of the married coaches in the scope of the research were at a higher level than single coaches. Result: As a result of this research conducted with coaches, it was determined that when the personality traits of the coaches increase, their job satisfaction levels also increase