Geriatrik hastalar spinal anestezi metotlarının hemodinamiye etkisi
The effect of spinal anesthesia methods on hemodynamics in geriatric patients
  1. Tez No: 838433
  2. Yazar: MİLAS MAFİZER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA KAVAK AKELMA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
AMAÇ: Çalışmamızın öncelikli amacı 65 yaş üzeri kalça kırığı hastalarında iki farklı spinal anestezi protokolünün hemodinami üzerine etkisini araştırmaktır. İkincil amaç olarak preoperatif perfüzyon indeksi (Pİ) değerlerinin hemodinamik değişikliklerle korelasyon olup olmadığını araştırmaktır. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmamıza 65 yaş ve üzeri kalça kırığı nedeniyle cerrahi planlanan hastalar dahil edildi. Hastalar spinal anestezi protokolüne göre 5mg %0,5 hiperbarik bupivakain ile yapılanlar Grup B5, 7,5 mg %0,5 hiperbarik bupivakain yapılanlar Grup B7.5 olarak ikiye ayrıldı. Preoperatif ve intraoperatif sistolik arter basıncı (SAB), ortalama arter basıncı (OAB), diyastolik arter basıncı (DAB), kalp hızı, oksijen satürasyonu (SpO2) ve Pİ değerleri kaydedildi. Spinal anestezi öncesi tüm hastalara PENG (perikapsüler sinir grubu) blok uygulandı. Hipoestezi sağlanan hastalara lateral dekübit pozisyonda 5 mg veya 7,5 mg %0,5 hiperbarik bupivakain uygulanıp yeterli anestezi sağlandıktan sonra cerrahi işlem başladı. BULGULAR: Gruplar arası karşılaştırmada demografik veriler arasında fark bulunmamaktadır. Gruplar arasında karşılaştırmada hipotansiyon sıklığı ve vazopresör ilaç ihtiyacı Grup B5'te daha az bulunmuştur. Bromage skalası ve dermatom gerilemesi Grup B5'te daha erken ortaya çıkmıştır. Spinal anestezinin ulaştığı en yüksek dermatom seviyesi Grup B7,5'te daha yüksek bulunmuştır. Perfüzyon indeks değerleri hipotansiyon ile grup içi ve gruplar arasında istatistik bir fark bulunamamıştır. Taburculuk süreleri arasında anlamlı fark bulunmuştur. SONUÇ: 65 yaş üzeri kalça kırıklarında yaptığımız bu çalışmada 5 mg %0,5 hiperbarik bupiavakin 7,5 mg %0,5 hiperbarik bupivakaine göre daha az hipotansiyon oluşturmuştur ve yeterli spinal anestezi sağlamıştır. Daha az hipotansiyon olması yatış süresini kısaltarak anlamlı klinik sonuçlar ortaya çıkarmıştır. Perfüzyon indeks değerleri 65 yaş üzeri hasta gurubu için hipotansiyonu öngörmede anlamlı bulunmamıştır. ANAHTAR KELİMELER: Perfüzyon indeks, kalça kırığı, hipotansiyon, PENG blok
Özet (Çeviri)
PURPOSE: The primary aim of our study is to investigate the effect of two different spinal anesthesia protocols on hemodynamics in hip fracture patients over 65 years of age. As a secondary aim, to investigate whether preoperative perfusion index (PI) values are correlated with hemodynamic changes. MATERIALS AND METHODS: Patients aged 65 years and older who were planned to undergo surgery for hip fracture were included in our study. Patients were divided into two groups according to the spinal anaesthesia protocol: Group B5, which was performed with 5 mg 0.5% hyperbaric bupivacaine, and Group B7.5, which was performed with 7,5 mg 0.5% hyperbaric bupivacaine. Preoperative and intraoperative systolic arterial pressure (SBP), mean arterial pressure (MAP), diastolic arterial pressure (DAP), heart rate, oxygen saturation (SpO2) and PI values were recorded. PENG (pericapsular nerve group) block was applied to all patients before spinal anaesthesia. After hypoesthesia was achieved, 5 mg or 7,5 mg 0.5% hyperbaric bupivacaine was administered in the lateral decubitus position and the surgical procedure was started after adequate anaesthesia was achieved. RESULTS: There was no difference in demographic data between the groups. The frequency of hypotension and the need for vasopressor medication were found to be less in Group B5. Bromage scale and dermatome regression occurred earlier in Group B5. The highest dermatome level reached by spinal anaesthesia was higher in Group B7,5. There was no statistical difference between the perfusion index values and hypotension within and between the groups. A significant difference was found between discharge times. CONCLUSİON: 5 mg 0.5% hyperbaric bupiavacaine caused less hypotension than 7,5 mg 0.5% hyperbaric bupivacaine and provided adequate spinal anaesthesia in this study in hip fractures over 65 years of age. Less hypotension resulted in shorter hospitalisation time and significant clinical outcomes. Perfusion index values were not significant in predicting hypotension in patients over 65 years of age. KEY WORDS: Perfusion index, hip fracture, hypotension, PENG block