Geriatrik hastalarda spinal anatominin ultrasonografi ile belirlenmesi: Gözlemsel bir çalışma
Determination of spinal anatomy with ultrasonography in geriatric patients: An observational study
  1. Tez No: 799914
  2. Yazar: YASİN ÜYEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPER KILIÇASLAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Amaç: Bu çalışmanın hedefi fizik muayenesinde interspinöz aralıkları belirgin olmayan, spinöz çıkıntıları palpasyonla hissedilemeyen ve spinal anestezi işleminin zor olması beklenen olgularda, geleneksel palpasyon ve ultrason eşliğinde yapılan subaraknoid bloklarda iğne ile ilk denemede beyin omurilik sıvısı (BOS) ponksiyon başarısı, cilde giriş sayısı, blok başarı oranı ve işlem süresinin karşılaştırılmasıdır. Yöntem: Etik kurul izni alınan, alt ekstermite cerrahisi uygulanacak ASA I-II-III, 65 yaş üstü hastalar dahil edildi. Kooperasyon zorluğu çekilen (bilgilendirilmiş onam alınamayan), 65 yaş altı ve 90 yaş üstü hastalar, kanama diyatezi olan, koagülasyon profilini etkilyecek bir ilaç kullanım öyküsü olan, kalp yetmezliği gibi ciddi kardiyak patolojilere sahip olan, girişim bölgesinde enfeksiyon olan, ciddi KİBAS bulgusu bulunan ve spinal anestezi olmak istemeyen hastalar çalışma dışında bırakıldı. Oturur pozisyonda vertebral kolonun fizik muayenesine göre (inspeksiyon ile spinöz prosesleri seçilebilen hastalar: 1 puan, palspasyon ile kolaylıkla spinöz prosesleri belirlenebilen hastalar: 2 puan, palspasyon ile güçlükle spinöz prosesleri belirlenebilen hastalar: 3 puan, palpasyon ile spinöz prosesleri belirlenemeyen hastalar: 4 puan) hastaların vertebral kolon skoru belirlendi ve 3 ya da 4 puan alan toplam 156 hasta çalışmaya alındı. Bu hastalar Grup U (USG grubu; n=78) ve Grup G (Geleneksel grup; n=78) olarak iki gruba ayrıldı. Her iki grupta da girişim sırasında, iğne ile cilde giriş sayısı, iğnenin yönlendirme sayısı, ilk denemede başarılı ponksiyon durumu ve işlem süresi kaydedildi. Bulgular: İşlem öncsi vertebral kolonun fizik muayenes bulgularına dayanarak sınıflandırdığımız 3 ve 4 puan olgularda yaş, kilo, boy, vücut kitle endeksi, geçirilen operasyon türü ve ASA skoru, hasta ağrı skoru ve memnuniyeti bakımından istatistiksel bir fark bulunamamıştır (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Objective: This study aims to compare the number of penetration of subarachnoid blocks into the skin primarily through injection, the success of cerebrospinal fluid (CSF) puncture in the first attempt with the needle and the procedure time, performed within conventional method and along with ultrasound in the cases where the interspinous intervals are not explicit and the spinous processes cannot be felt with palpation during the physical examination, with duration of the process. Method: Having obtained ethical committee approval, ASA I-II-III patients between the age of 65 and 90 who were undergoing lower extermitis surgery were included in the study. Patients under the age of 65 and over 90, who have difficult communicating, have a history of using drugs that affect the coagulation profile, with serious cardiac pathologies such as heart failure, the intervention Patients with infections in the area, who had serious signs of increased intracranial pressure (ICP) and didn't want spinal anesthesia were excluded from the study. A total of 156 patients who scored 3 or 4 points were included in the study according to the physical examination of the vertebral column (patients whose spinous processes by inspection are obvious patients: 1 point, patients whose spinous processes by palpation can easily determine: 2 points, patients whose spinous processes by palpation difficulty determine: 3 points, patients whose spinous processes can't be determined by palpation: 4 points) in the sitting position. 156 patients were covered in the study and by using the enclosed envelope method, they were divided into 2 groups as the Group G (Traditional group; n=78) and the Group U (Ultrasound group; n=78). During the procedure, within the both groups, the number of attemts into the skin, the number of passes of needle, successful of dural puncture at the first attempt and the duration of the process were recorded. Results: In the study performed on the Score 3 and Score 4 cases that we classified depending on findings of pre-process physical examination of vertebral column, there was no statistical difference in terms of age, weight, height, body mass index, type of operation performed, and ASA score, patient pain score and satisfaction (p> 0.05).