Arşimedyan kapula ailesi için bağımsızlık testleri
Independence tests for the Archimedian capula family
- Tez No: 838444
- Danışmanlar: PROF. DR. COŞKUN KUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İstatistik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışmada, Archimedean copula ailesi için dokuz bağımsızlık testi önerilmiştir. Önerilen testler, ampirik Kendall dağılım fonksiyonu ve Bernstein polinomu temelinde Anderson-Darling, Cramér–von Mises ve Kolmogorov-Smirnov gibi iyi bilinen istatistiksel testler kullanarak geliştirilmiştir. Bu testlerin etkinliğini değerlendirmek amacıyla Monte Carlo simülasyonu yapılmıştır. Simülasyon çalışması iki temel amaca hizmet etmektedir: İlki, önerilen testler için kritik değerleri belirlemek, ikincisi ise mevcut ve yeni önerilen testlerin güç performansını gözlemektir. Ayrıca, bu testlerin pratik bir bağlamda uygulanmasını göstermek amacıyla sayısal bir örnek sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we propose nine independence tests for the Archimedean copulas family. The proposed tests are developed utilizing well-known statistical measures such as the Anderson-Darling, Cramér–von Mises and Kolmogorov-Smirnov tests based on the empirical Kendall distribution function and the Bernstein polynomial. To assess the efficacy of these tests, we conducted a Monte Carlo simulation study. This study serves two primary purposes: first, to establish critical values for the tests, and second, to observe the power performance of both the existing and newly proposed tests. Additionally, we provide a numerical example to illustrate the application of these tests in a practical context.