Safra kesesi kanserinde tanı zamanının prognoz ve sağkalım üzerine etkisi
The effecet of the diagnosis time for gallbladder cancer on prognosis and survival
  1. Tez No: 838481
  2. Yazar: MÜCAHİT KÖSE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DURSUN ÖZGÜR KARAKAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Amaç: Safra kesesi kanserleri (SKK) nadir görülen, kötü prognozlu, erken donemde asemptomatik seyri nedeniyle tanı anında genellikle ileri evre tespit edilen agresif bir kanserdir. 6 ncı dekatta ve kadınlarda (yaklaşık 3.5 kat) daha sık görülmektedir. SKK nin yaklaşık %75-85'nini adenokarsinomlar olusturmaktadır. Safra kesesi polipleri, porselen kese, konjenital safra kistleri ve safra kesesi taşları SKK için en önemli risk faktörleridir. Kolestaz enzim yüksekliği saptanabilse de SKK nin özgün laboratuvar bulgusu saptanmamıştır. Hastaların üçte ikisine kolesistektomi sonrası patoloji raporlarıyla tanı konulmaktadır. Genel sağkalım oranı 5% iken, erken evrede tanı konuldugunda sağkalım 75%'lere kadar çıkabilmektedir. Bu çalışmada SKK tanı zamanının; prognoz ve sağkalım üzerine etkisini araştırmayı amaçladık. Materyal ve Metot: Prof. Dr. Cemil Taşçıoglu Şehir Hastanesinde 01 Ocak 2016 ile 30 Haziran 2023 tarihleri arasında safra kesesi kanseri tanısı konan 18 yaşından büyük hastaların dosyaları geriye dönük tarandı. 18 yas altı ve diğer hepatopankreatobiliyer kanserlere eşlik eden hasta dosyaları çalışma dışı bırakıldı. Hastaların yaş, cinsiyet, laboratuvar parametreleri, öncelikli tedavi, ameliyat şekli, tani zamanı (preoperatif ve peroperatif tanılı; PEROP, postoperatif tanılı; PSOP), takip süresi, sağkalım, preoperatif görüntüleme ve patoloji sonuçları geriye dönük değerlendirildi. Tahmini yasam süresi ve sağkalım oranı hesaplandı, hem sağkalım hem de tanı zamanına göre demografik bulgular, görüntüleme, patoloji ve laboratuvar sonuçları karşılaştırıldı. Sağkalımı belirleyen faktçrler, tek ve çok degiskenli Cox Regresyon analizi ile degerlendirildi. Istatistiksel olarak SPSS 15.0 for Windows kullanildi.
Özet (Çeviri)
Aim: Gallbladder Cancers are rarely seen aggressive tumors, which are usually diagnosed in advanced stages, due to their asymptomatic course in early stages. They are more often seen in women (3.5 times more frequently) and the sixth decade. Approximately 75-80% of GBCs are adenocarcinomas. The most popular risk factors are gallbladder polyps, porcelain gallbladder, congenital gallbladder cysts, and gallbladder stones. Although a high rate of cholestasis enzyme can be observed, there is no specific laboratory marker for GBC. Two-thirds of patients are diagnosed with pathology reports after cholecystectomy. Although the overall survival rate is 5%, it can go up to 75% when diagnosed in early stages. In this study, we aim to describe the effect of diagnosis time on prognosis and survival. Methods: The files of all patients who were diagnosed with GBC over 18 years old retrospectively were reviewed at Prof. Dr. Cemil Tascioglu City Hospital between January 1, 2016, and June 30, 2023. Patients under 18 years old and those with existing other accompanying hepatopancreatobiliary cancers were excluded. Patient ages, sexes, laboratory markers, prior treatment, type of surgery, and the time of diagnosis (diagnosed preoperative, perioperative; PEROP, diagnosed postoperatively; PSOP) follow-up times, survival, preoperative screening, and pathology results were evaluated retrospectively. Estimated life expectancy and survival rates were calculated. Either survival or demographic findings depending on diagnosis time were compared. Factors determining survival were evaluated by univariate and multivariate Cox Regression analysis. SPSS 15.0 for Windows was used as a statistical tool.