Oral antikoagülan ve/veya antiagregan ilaç kullanımına bağlı gelişen gastrointestinal sistem kanamalarının klinik, lokalizasyon ve kanama ciddiyeti açısından karşılaştırılması
Comparison of gastrointestinal bleeding caused by oral anticoagulant and/or antiaggregant drug use in terms of clinical features, localization, and severity of bleeding
- Tez No: 986508
- Danışmanlar: PROF. DR. AYTEKİN OĞUZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Yeni oral antikoagülanların kullanıma girdiği bu ilk yıllarda herhangi bir antikoagulan ve/veya antiagregan kullanmakta iken gastrointestinal kanama sebebiyle hastanemize başvuran ve GİS kanama tanısıyla yatırılan hastalarda GİS kanama sebepleri arasında yeni oral antikoagülanların yerini belirlemek ve ilaç grupları ile kanama ciddiyeti ve klinik tablo arasındaki ilişkilerin değerlendirilmesidir. Gereç ve Yöntem: Bu retrospektif çalışmaya antikoagülan ve/veya antiagregan kullanmakta iken GİS kanama nedeniyle kliniğimize yatan toplam 178 hasta (113 erkek, 65 kadın; ortalama yaş: 70 ± 14 yaş) alındı. Hastalar yalnız antiagregan kullanan (n=124), yalnız antikoagülan kullanan (n=43) ve kombine ilaç kullanan (n=11) olarak üç ana gruba ayrıldı. Ayrıca antikoagülan kullanan hastalar varfarin (n=36) ve yeni oral antikoagulan (n=7) kullananlar olarak iki gruba daha ayrıldı. Gruplar demografik veriler, biyokimyasal değerleri, 24 saatlik takip dilimlerinde maksimum hemoglobin düşüşleri, kan transfüzyonu miktarı ve mortalite oranlarına göre karşılaştırıldı. Bulgular: Hastaların ilaç kullanımına göre dağılımı %70'inin antiagregan ilaç, %20'sinin varfarin, %4'ünün yeni oral antikoagülan, %6'sının kombine ilaç kullanımı şeklinde olduğu saptandı. Antiagregan ilaç grubunda %75 oranında aspirin kullanımı; antikoagülana bağlı kanamalarda ise varfarin %84, YOAK ilaçlar %16 oranında tespit edildi. Antiagregan, antikoagülan ve kombine ilaç kullanım grupları arasında mortalite oranı (p=0.50), transfüzyon miktarı (p=0.72) ve maksimum hemoglobin düşüşleri (p=0.39) arasında fark saptanmadı. YOAK'lar ile varfarin arasında morbidite ve mortalite oranlarında farklılık saptanmadı. Sonuç: Sonuç olarak YOAK'lar antikoagulan ve/veya antiagregan kullanımı sonrası GİS kanama nedenleri arasında yer almaya başlamıştır. Varfarin ve YOAK'larla ilişkili kanamaya bağlı morbidite ve mortalite oranları anlamlı fark saptanmamıştır ancak bu ilaçların önümüzdeki yıllarda daha yaygın kullanımı ile gastrointestinal kanama etiyolojisindeki yerinin daha da artabileceği göz önüne alınmalıdır.
Özet (Çeviri)
Aim: To address the place of new oral anticoagulants (NOAC) in the bleeding causes of patients referred and admitted to our hospital for gastrointestinal bleeding while using any anticoagulant and/or any antiaggregant drug and assess the relations between drug groups and severity of the bleeding and clinical picture as nowadays are the first years that new oral anticoagulants are used. Material and Methods: A total of 178 patients (113 male, 65 women; mean age: 70± 14 years) which are admitted to our clinic for gastrointestinal bleeding while using an anticoagulant and/or antiaggregant agent were recruited retrospectively. Patients were divided into three main categories: patients using only antiaggregant drugs (n=124), only anticoagulant drugs (n=43) and patients using both (n=11). Patients using anticoagulants were divided into two subgroups; patients using warfarin (n=36) and patients using NOAC (n=7). Groups were compared according to their demographical data, biochemical parameters, 24-hour follow up periods, maximum decrease in hemoglobin, amount blood transfused and mortality rates. Results: Seventy percent of the patients used antiaggregant drug, 20% warfarin, 4% new oral anticoagulants and 6% used combination of anticoagulants and antiaggregant. Seventy-five percent of the patients were found to be used aspirin, 84% warfarin and 16 % NOAC. There was no difference between antiaggregant, anticoagulant and combination drug use regarding mortality rate (p=0.50), transfusion amount (p=0.72) and maximum hemoglobin decrease (p=0.39). There was no difference between NOAC and warfarin in morbidity and mortality rates. Conclusion: Use of NOAC after using an anticoagulant and/or antiaggregant drug have been listed as a gastrointestinal bleeding cause. Although there was no difference between warfarin and NOAC treatment in regard to mortality and morbidity rates, with the common use of these drugs in the years ahead, augmentation of their place in gastrointestinal bleeding etiology should be considered.