Malatya'ya adanmış bir ömür, Celal Yalvaç
A life dedicated to Malatya, Celal Yalvaç
  1. Tez No: 838529
  2. Yazar: NEZİR KIZILKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NESLİHAN DURAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyografi, Biography
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel Türk Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 199
Özet
Yerel araştırmacılar kentlerin vazgeçilmez bilgi ve belge kaynaklarının başında gelirler. Yapmış oldukları çalışmalar ile yaşadıkları kentin bilim ve kültür hayatına olumlu katkıları vardır. Celal Yalvaç da 1950'li yılların başından itibaren yaptığı arşiv çalışmaları ve oluşturduğu zengin kitaplığı ile Malatya denince ilk akla gelen yerel araştırmacıların başında gelmektedir. Daha çok araştırmacı gazeteci kimliği ile bilinen Celal Yalvaç, sadece Malatya yerel basınının değil Malatya kültür dünyasının da en önemli unsurlarından ve temel yapı taşlarından birisidir. O, ömrünü Malatya için bir kültürel bellek oluşturmaya adamış, onlarca bilimsel esere katkı sağlamış, olanakların en kıt olduğu dönemlerde dahi bu uğurda maddi ve manevi fedakârlıklarda bulunmaktan kaçınmamıştır. Gençlik yıllarından itibaren Malatya'nın bütün ilçe, köy ve kasabalarını gezerek sosyal bilimlerin birçok disiplini açısından değerlendirilebilecek her şeyi fotoğraflamış, özellikle kale kalıntıları, cami, türbe, mezar ve ziyaret yerlerini incelemiş ve buralar hakkında sözlü ve yazılı bilgileri derleyerek Malatya ile ilgili önemli bir arşiv oluşturmuştur. Celal Yalvaç, Malatya ile ilgili sosyal, kültürel, tarihi ve siyasi meselelere yönelik çok sayıda bilimsel araştırmaya, sahip olduğu bu arşiv ile oldukça önemli katkılar sağlamış, yine bu konularda çok sayıda yazı kaleme alarak ulusal ve yerel basında yayımlamıştır. Bir gazeteci, fotoğrafçı, araştırmacı ve yazar olan Celal Yalvaç'ın yayımlanan yazıları her zaman bir konuya ışık tutmuştur. Özellikle Malatya tarihi, Malatya kitabeleri, Malatya basın tarihi, Malatya'daki yer isimleri ve Malatya camileri konusundaki ilk çalışmaları yapmış bu alanlarda çalışmalar yapan bilim insanlarına önemli bilgiler aktarmıştır. Malatya kültür hayatına yaptığı katkıları son olarak 2017 yılında oluşturduğu yaklaşık 15.000 kitaplık“Özel Celal Yalvaç Kütüphanesi”ile de taçlandırmıştır. Çalışmada, Celal Yalvaç'ın düşünce ve çalışmalarının gün yüzüne çıkartılarak eserlerinin ve Malatya bilim dünyasına yaptığı katkıların tanıtılması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Local researchers are among the indispensable information and document sources of cities. They have a positive contribution to the scientific and cultural life of the city they live in with their studies. Celal Yalvaç is one of the first local researchers that comes to mind when Malatya is mentioned, with his archive studies and the rich library he has created since the early 1950s. Celal Yalvaç, known mostly for his investigative journalist identity, is one of the most important elements and basic building blocks of not only Malatya local press but also Malatya cultural world. He devoted his life to creating a cultural memory for Malatya, contributed to dozens of scientific works, and did not refrain from making material and moral sacrifices for this cause even in the scarcest times. Since his youth, he visited all the districts, villages and towns of Malatya, photographing everything that can be evaluated in terms of many disciplines of social sciences, especially the castle ruins, mosques, tombs, tombs and visiting places. has created. Celal Yalvaç has made significant contributions to many scientific researches on social, cultural, historical and political issues related to Malatya, with this archive he has, and has also published many articles on these subjects in the national and local press. A journalist, photographer, researcher and writer, the published articles of Celal Yalvaç have always shed light on a subject. He made the first studies on Malatya history, Malatya inscriptions, Malatya press history, place names in Malatya and Malatya mosques and conveyed important information to scientists working in these fields. It has crowned its contributions to Malatya's cultural life with the“Private Celal Yalvaç Library”, which has approximately 15,000 books created in 2017. In the study, it is aimed to bring to light the thoughts and studies of Celal Yalvaç and to introduce his works and his contributions to the Malatya scientific world.