Hastanemizde nütrisyonel anemi nedeniyle takip edilen çocukların değerlendirilmesi
Evaluation of children followed up for nutritional anemia in our hospital
- Tez No: 838559
- Danışmanlar: PROF. DR. MERVAN BEKDAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Amaç: Anemi tüm dünyada yaygın olarak karşılaşılan önemli bir halk sağlığı sorunudur. Anemiler çocukluk devrinin yanı sıra her yaş sınıfında görülebilmektedir. Aneminin pek çok farklı nedeni olmakla birlikte nutrisyonel nedenler daha sık görülmektedir. Bu çalışmada amacımız ilimizdeki nutrisyonel anemilerin tiplerini, klinik özelliklerini, laboratuvar bulgularını ve bunları etkileyen özellikleri incelemektir. Gereç-Yöntem: Bu çalışmaya 2019-2021 arasındaki 3 yıllık süreçte hastanemiz Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları polikliniklerinde nutrisyonel anemi tanısı konulan 6 ay ile 18 yaş arası olgular çalışmaya dahil edildi. Bulgular: Çalışmamızdaki hastaların 2030 tanesi (%48.1) erkek, 2187 tanesi (%51.9) kızdı. Bu olgularımızın 1268 tanesi (%30.1) 6-24 ayları arasında, 856 tanesi (%20.3) 25-60 ayları arasında, 718 tanesi (%17) 61-144 ayları arasında ve 1375 tanesi de (%32.6) 144 aydan büyüktü. Olguların 3110 tanesi (%73.7) mikrositer anemi, 781 tanesi (%18.5) megaloblastik anemi ve 326 tanesi de (%7.7) ise mikst tip anemi olarak değerlendirildi. Erkeklerle karşılaştırıldığında kızlarda TDBK yüksek iken, transferrin satürasyonu düşük idi (sırasıyla 368.6±57.5 vs. 361.7±56.9 µg/dl, p=0.028 ve %19.9±11.3 ve 20.1±11.4, p=0.02). Megaloblastik ve mikst tip anemi gruplarına ait serum 25 (OH) D vitamini düzeyleri mikrositer anemi grubundakilere göre anlamlı oranda düşüktü (sırasıyla 14.2±9.3 vs.
Özet (Çeviri)
Background: Anemia is an important problem of public health that is widespread throughout the world. Anemia occurs in all age groups, including childhood. Although there are many different causes of anemia, nutritional causes are the most common. Our purpose in this study is to examine the types, clinical features, laboratory findings, and characteristics that influence nutritional anemia in patients aged 6 months to 18 years in our city. Materials and Methods: Cases diagnosed with nutritional anemia in the pediatric outpatient clinics of our hospital in the three-year period between 2019 and 2021 were included in this study. Results: In our study, 2030 (48.1%) of the patients were male and 2187 (51.9%) of the patients were female. Of these cases, 1268 (30.1%) were between 6 and 24 months, 856 (20.3%) between 25 and 60 months, 718 (17%) between 61 and 144 months, and 1375 (32.6%) older than 144 months. According to the MCV, 3110 (73.7%) were assessed as microcytic anemia, 781 (18.5%) as megaloblastic anemia and 326 (7.7%) as mixed-type anemia. Compared to the boys, the girls had a higher TDBK value and a lower transferrin saturation (368.6±57.5 vs. 361.7±56.9 µg/dl, p=0.028 ve 19.9±11.3 ve 20.1±11.4, p=0.02, respectively). Serum 25 (OH) vitamin D levels belong to the megaloblastic and mixed anemia groups were significantly lower than those in the microcytic anemia group (14.2±9.3 vs.