Askeri kurumlarda Hizmetkâr Liderlik Ölçeği'nin Türkçeye uyarlanması
Adaptation of Servant Leadership Scale in military organizations into Turkish
  1. Tez No: 838597
  2. Yazar: HİLAL İFAKET AKBAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ADEM BAŞPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Milli Savunma Üniversitesi
  10. Enstitü: Atatürk Stratejik Araştırmalar ve Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Askeri Eğitim Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Askeri Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu tezin amacı, sivil örgütlerde kullanılmak üzere geliştirilmiş olan Hizmetkâr Liderlik Ölçeği'ni Türk askeri bağlamına uyarlamaktır. Kendine hizmet etmekten önce başkalarına hizmet etmeyi vurgulayan hizmetkâr liderlik kavramı, son yıllarda hem sivil hem de askeri liderlik literatüründe giderek artan bir ilgi görmektedir. Ancak, özellikle Türkiye'de, askeri bağlamda hizmetkâr liderliği ölçmeye yönelik geçerliliği kanıtlanmış araçların eksikliği hissedilmektedir. Bu eksikliği gidermek amacıyla, bu çalışmada çeviri, kültürel uyarlama ve doğrulama prosedürlerini içeren nicel bir yöntem kullanılmıştır. Çalışma iki aşamadan oluşmaktadır. İlk aşamada, orijinal Hizmetkâr Liderlik Ölçeği tercüme edilmiş ve Türk askeri bağlamına uyarlanmıştır. İkinci aşamada, uyarlanan ölçek psikometrik özelliklerini değerlendirmek üzere Türk askeri personelinden oluşan 395 kişilik bir örnekleme uygulanmıştır. Çalışmanın sonuçları, uyarlanan Hizmetkâr Liderlik Ölçeği'nin tatmin edici psikometrik özelliklere sahip olduğunu ve Türk askeri bağlamında hizmetkâr liderliği ölçmek için güvenilir ve geçerli bir araç olduğunu ortaya koymuştur. Hizmetkâr Liderlik Ölçeği'nin ilk DFA sınamasında model göstergelerin kabul edilebilir referans değerlerine sahip olduğu görülmüştür. Ölçeğin alt boyutları için iç tutarlık alfa değerleri, 949 ila, 964 arasında değişmekte olup ölçek toplamı için bu değerin, 992 olduğu belirlenmiştir. Elde edilen bu değerler ölçeğin çok yüksek bir düzeyde güvenirliğe sahip olduğunu göstermektedir. Sonuç olarak, Hizmetkâr Liderlik Ölçeği'nin Türk askeri bağlamında kullanılmak üzere uyarlanması, askeri liderlik literatürüne önemli bir katkı sağlamakta ve bu alandaki araştırmacılar ve uygulayıcılar için faydalı bir araç sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to adapt the Servant Leadership Scale, which was originally designed for civilian organizations, for use in the Turkish military context. The concept of servant leadership, which prioritizes serving others before oneself, has gained increasing attention in both civilian and military leadership literature in recent years. However, the lack of validated instruments for measuring servant leadership in military contexts, particularly in Turkey, presents a challenge to researchers and practitioners in this field. To address this gap, this study employs a quantitative method approach, including translation and cultural adaptation procedures. The study consists of two phases. In the first phase, the original Servant Leadership Scale was translated and adapted to suit the Turkish military context. In the second phase, the adapted scale was administered to a sample of 395 Turkish military personnel to assess its psychometric properties. The results of the study show that the adapted Servant Leadership Scale has satisfactory psychometric properties and is a reliable and valid instrument for measuring servant leadership in the Turkish military context. In the first CFA test of the Servant Leadership Scale, it was observed that the model indicators had acceptable reference values. The internal consistency alpha values for the sub-dimensions of the scale ranged from 0.949 to 0.964, and for the total scale, the value was determined to be 0.992, indicating a high level of reliability. In conclusion, the adaptation of the Servant Leadership Scale for use in the Turkish military context is a significant contribution to the literature on military leadership. It provides a valuable tool for researchers and practitioners in this field, enabling them to measure and compare servant leadership across different military contexts.