Bayburt Üniversitesi'nde okuyan öğrencilerin besin tüketiminde geleneksel ve yeni medya etkisi
The effect of traditional and new medi̇a on food consumption of students reading at Bayburt University
  1. Tez No: 838599
  2. Yazar: ERDEM KABAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VECİHİ AKSAKAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bayburt Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Organik Tarım İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Organik Tarım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
İnsan hayatının en önemli parçası olan ve sürekli değişime uğrayan beslenme alışkanlığı son dönemlerde medyadan çok fazla etkilenmeye başlamıştır ve medya ile beslenme arasındaki ilişki incelenmesi gereken bir alan haline gelmiştir. Bu amaç doğrultusunda hazırlanan bu çalışmada hayatımızın her alanında bize eşlik eden ve teknolojinin bir parçası olan medya araçlarının, genç yaş grubunda yer alan üniversite öğrencilerinin gıda tüketim alışkanlıklarına bir etkisinin olup olmadığını belirlemek amaçlanmıştır. Çalışmanın örneklemi ve yapılacağı yer olarak; Bayburt üniversitesinde ön lisans, lisans ve yüksek lisans seviyesinde eğitim almakta olan 16 farklı bölümden toplam 376 öğrenci seçilmiştir. Bu öğrencilere online ve yüz yüze olacak şekilde anket uygulaması yapılmıştır. Öğrencilerin anket ölçeklerine verdikleri cevaplar SPSS-20 programı kullanılarak istatistiksel sonuçlara çevrilmiştir ve anketten elde edilen verilere T- testi, anova testi ve çoklu karşılaştırma testi uygulanmıştır. Çıkan sonuçlar değerlendirildiğinde ankete katılan öğrencilerin gıda tüketiminde belirli bir ölçüde medya organlarından ve reklamlardan etkilendikleri belirlenmiştir. Bu etkilenme incelendiğinde ise öğrencilerin yeni medya araçlarından etkilenme oranlarının geleneksel medya unsurlarından etkilenme oranına göre daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Ulaşılan bu sonuçlar çalışma içerisinde tablolar halinde belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
The eating habit, which is the most important part of human life and which is constantly changing, has recently started to be affected by the media a lot, and the relationship between media and nutrition has become an area that needs to be examined In this study, it is aimed to determine whether the media tools that accompany us in all areas of our lives and are a part of technology have an effect on the food consumption habits of university students in the young age group. As the sample of the study and the place where it will be done; A total of 376 students from 16 different departments studying at associate, undergraduate and graduate levels at Bayburt University were selected. A questionnaire was applied to these students, both online and face-to-face. The answers given by the students to the questionnaire scales were translated into statistical results using the SPSS-20 program, and T-test, anova test, multiple comparison test were applied to the data obtained from the questionnaire. When the results were evaluated, it was determined that the students who participated in the survey were affected by the media and advertisements to a certain extent in food consumption. When this influence is examined, it has been determined that the rate of students being affected by new media tools is higher than the rate of being affected by traditional media elements. These results are presented in tables in the study.