Askeri stratejinin değişimi: Geleneksel savaşlardan günümüze
Change in military strategy: From traditional wars to today
- Tez No: 838600
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CENKER KORHAN DEMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Milli Savunma Üniversitesi
- Enstitü: Alparslan Savunma Bilimleri ve Milli Güvenlik Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güvenlik Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Güvenlik ve Terörizm Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 350
Özet
Bu çalışmanın amacı askeri stratejinin doğası ve karakterine yönelik esasların belirlenerek güncel askeri stratejik çevrenin anlaşılmasıdır. Bu kapsamda askeri strateji ve rahminde geliştiği savaş olgularının geçmişten günümüze kadar geçirdiği süreç incelenmiş devamlılık arz eden ve değişim gösteren ilke ve prensipler ortaya konmuştur. Böylece günümüzdeki askeri stratejik çevrenin anlaşılmasına yönelik analitik bir çerçeve elde edilmiştir. Çalışmada nitel araştırma yöntemlerinden yazılı doküman inceleme yöntemi kullanılmış, araştırma deseni olarak gömülü teoriden faydalanılmıştır. Bu çerçevede farklı zaman dilimlerindeki askeri stratejiler karşılaştırmalı analizle incelenerek askeri stratejinin doğasına yönelik esaslar belirlenmiştir. Askeri stratejinin karakteri ise uluslararası güvenlikte son yıllardaki en büyük paradigma değişimi olan Soğuk Savaş sonrası dönemdeki savaşın değişimi ve buna bağlı stratejik çevrenin değişimi üzerinden çıkarılan kodlarla belirlenmiştir. Müteakiben elde edilen askeri stratejinin doğası ve karakterine yönelik analitik çerçeve üzerinden ABD ve Rusya‟nın modern askeri stratejileri Irak ve Ukrayna müdahaleleri bağlamında analiz edilmiştir. Anahtar Sözcükler : Savaş, Askeri Stratejinin Doğası, Askeri Stratejinin Karakteri, Irak Müdahalesi, Ukrayna Müdahalesi
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to understand the current military strategic environment by determining the principles regarding the nature and character of military strategy. In this context the process of military strategy and the war phenomena in which it developed from past to present has been examined and the principles that are continuous and changing have been put forward. Thus an analytical framework for understanding today's military strategic environment has been obtained. In the study document analysis method, one of the qualitative research methods, was used and grounded theory was used as the research design. In this context military strategies in different time periods were examined through comparative analysis and the principles regarding the nature of military strategy were determined. The character of military strategy is determined by the codes derived from the change of war in the post-Cold War period which is the biggest paradigm shift in international security in recent years, and the resulting change in the strategic environment. Subsequently the modern military strategies of the US and Russia were analyzed in the context of the Iraq and Ukraine interventions, through the analytical framework regarding the nature and character of the military strategy. Keywords : War, Nature of Military Strategy, Character of Military Strategy, Iraq Intervention, Ukraine Intervention