7. sınıf öğrencilerinin böcek algılarına gezi gözlem tekniğinin etkisinin incelenmesi
Examining the effect of travel observation technique on 7th grade students' insect perceptions
  1. Tez No: 838601
  2. Yazar: EBRU DÖŞKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyoloji Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu çalışmanın amacı 7. sınıf öğrencilerine yönelik gezi gözlem tekniğinin böcek algılarına etkisinin incelenmesidir. Araştırmada, nitel araştırma desenlerinden durum çalışması kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubu, yedinci sınıfta öğrenim gören 78 öğrenciden oluşmaktadır. Araştırma verileri araştırmacı tarafından hazırlanan yarı yapılandırılmış soru formu ile yapılan görüşme tekniği kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen verilerin analizinde betimsel analiz ve içerik analiz yöntemi kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre 7. sınıf öğrencilerinin öğretim programında yer alan Canlılar ünitesi kapsamında gezi, gözlem, oyun yöntemi etkinlikleri ile öğrencilerin böceklere karşı farkındalıklarının olumlu düzeyde arttığı belirlenmiştir. Araştırmada öğrencilerin böceklere yönelik gezi gözlem ve oyun yöntemi etkinlikleri ile böcek kelimesine yönelik olumsuz çağrışımların azaldığı nötr ve olumlu çağrışımların ise arttığı, öğrencilerin sevdikleri ve sevmedikleri böcek türleri ve sebeplerinin, gezi gözlem, oyun yöntemi etkinlikleri ile farklılaştığı, böceklerin ekosistemdeki işlevlerine yönelik bilgi düzeylerinin de arttığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effect of the travel observation technique on insect perceptions of 7th grade students. In the research, case study, one of the qualitative research designs, was used. The study group of the research consists of 78 seventh grade students. The interview technique was used to collect the research data using a semi-structured questionnaire prepared by the researcher. Descriptive analysis and content analysis methods were used to analyze the data obtained in the research. According to the results of the research, it was determined that 7th grade students' awareness of insects increased positively with the activities of excursions, observations and games within the scope of the Living Things unit in the curriculum. In the research, students' travel observation and play method activities for insects showed that negative associations towards the word insect decreased, neutral and positive associations increased, students' like and dislike insect species and their reasons differentiated with travel observation and play method activities, and their level of knowledge about the functions of insects in the ecosystem increased. has been determined.