A project management outlook of international development in a conflict context: TIKA's projects in Libya
Çatışma bağlamında uluslararası kalkınmaya proje yönetimi görünümü: TİKA'nın Libya projeleri
  1. Tez No: 838651
  2. Yazar: MURAD MOHAMED KHALIL FAYAD
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHİTTİN ATAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Barış ve Çatışma Çalışmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Uluslararası kalkınma, temel olarak projelerin uygulanmasına dayanan bir alandır, yani proje yönetimi, kalkınma girişimlerinin başarısını etkileyen temel bir alandır. Bu, çatışma alanlarındaki uluslararası kalkınmayı ele alırken daha da önemli hale geliyor. Bu tez, özellikle uluslararası kalkınma çabalarına en çok ihtiyaç duyulan ve proje yönetiminin verimliliğinin daha önemli olduğu bir çatışma bağlamında, geniş bir bakış açısı sağlayacak şekilde iki alan arasında köprü kurmayı amaçlamaktadır. Türk uluslararası kalkınma ajansı TİKA'nın Libya'daki çatışma bağlamındaki çalışmaları bir vaka çalışması olarak alınmıştır. Tez, proje yönetimi metodolojisini analiz ettikten sonra, bu projelerin barış inşasındaki rolünü ve ayrıca çatışmanın kalkınma faaliyetlerini nasıl etkilediğini incelemektedir. Ayrıca, uluslararası kalkınma derinden dış politikanın bir aracı olduğundan, tez, vaka çalışmasının faaliyetinin donör ülkenin dış politikasıyla örtüşmesini incelemektedir. TİKA'nın Trablus'taki ülke ofisi tarafından sağlanan bilgilerle, mevcut uygulama sürecinin hangi proje yönetimi metodolojisi ile örtüştüğü, nerede çoğunlukla şelale modeli ile örtüştüğü tespit edilen bir analiz yapılmıştır. Bu içgörü, şelale metodolojisine göre resmi olarak süreci standartlaştırma veya hatta gösterilenler gibi daha karmaşık, onaylanmış bir metodolojiye doğru süreci genişletme fırsatı sunar. Ardından, Libya'daki TİKA projelerinin bu konsepte hizmet ettiği kabul edilen BM'nin uluslararası barışı koruma konsepti çerçevesinde proje detayları incelendi. Son olarak, TİKA'nın Libya'daki faaliyetleri ile Türkiye'nin ülkedeki dış politikaası arasındaki etkileşim ve karşılıklı bağımlılık vurgulanarak, ikisi arasındaki ilişki açıkça görünür kılınmıştır.
Özet (Çeviri)
International development is a field that relies fundamentally in its practice on implementing projects, meaning project management is a core field influencing the success of development initiatives. This becomes even more pivotal when addressing international development in conflict areas. This thesis seeks to bridge the two realms in a way that provides a broad outlook, specifically in a conflict context where international development efforts are needed the most and where the efficiency of project management is more crucial. The work of the Turkish international development agency TİKA in the conflict context of Libya is taken as a case study. After analyzing the project management methodology, the thesis studies the role of these projects in peace building, and also how the conflict affected development activities. Furthermore, as international development is profoundly an instrument of foreign policy, the thesis examines the correspondence of the case study's activity with the donor country's foreign policy. Through the information provided by the TİKA country office in Tripoli, an analysis was conducted to discover the current implementation process aligns with which project management methodology, where it was found to align mostly with the waterfall model. This insight provides an opportunity to standardize the process, either officially according to the waterfall methodology, or even to amplify the process towards a more complex accredited methodology such as the ones demonstrated. Following, the project details were studied in the framework of the international UN concept of sustaining peace, in which TİKA projects in Libya were recognized to have served this concept. Finally, the interaction and interdependency between TİKA's activity in Libya and Türkiye's foreign policy in the country was highlighted, in which the correlation between the two was made clearly visible.