Bocce 1. lig, 2. lig ve 3. liginde mücadele eden sporcuların zihinsel dayanıklılık ve duygusal zekâ düzeylerinin incelenmesi
Investigation of mental toughness and emotional intelligence levels of athletes in Bocce 1st leagu, 2nd leagu and 3rd leagues in Turkey
  1. Tez No: 672638
  2. Yazar: PINAR DEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT ÇELEBİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bartın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu araştırmanın amacı; bocce 1. Lig, 2. Lig ve 3. Liginde mücadele eden sporcuların zihinsel dayanıklılık ve duygusal zekâ düzeylerinin incelenmesidir. Araştırmanın evrenini, Türkiye bocce sporcuları oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise Türkiye Bocce Bowling ve Dart Federasyonunda 2019-2020 sezonunda lisanslı bocce 1. Lig, 2.Lig ve 3.Ligde mücadele eden 214 kadın ve 219 erkek olmak üzere toplamda 433 sporcu oluşturmaktadır. Araştırmada“Sporda Zihinsel Dayanıklılık Envanteri”(SZDE),“Schutte Duygusal Zekâ Ölçeği”(SDZÖ) ve“Kişisel Bilgi Formu”veri toplamak amacıyla kullanılmıştır. Verilerin istatistiksel anlamda analizinde betimsel istatistikler, bağımsız grup t-testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ve pearson korelasyon analizleri uygulanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde ise SPSS 25 paket programından yararlanılmıştır. Araştırma bulgularına göre sonuç olarak; sporcuların duygusal zekâ puanlarının cinsiyet ve spor yaşı değişkenlerinin karşılaştırılmasında anlamlı bir farklılık olduğu görülmüştür (p0.05).
Özet (Çeviri)
The purpose of this research was the examination of the mental toughness and emotional intelligence levels of the athletes competing in the 1st Leagu, 2nd Leagu and 3rd leagues in Turkey. The research population was the bocce athletes in Turkey. The sample of the research were the bocce athletes in the 1st, 2nd and 3rd leagues of the season 2019-2020 having 214 women and 219 men, total of 433 athletes competing in the league. Data collection tools of the research;“Mental Toughness Inventory in Sports”(SZDE),“Schutte Emotional Intelligence Scale”(SDAS) and Personal Information Form prepared by the researcher were used. Descriptive statistics, independent groups t-test, one-way analysis of variance (ANOVA) and Pearson correlation analysis were used in the statistical analysis of the data. SPSS 25 package program was run to evaluate the data. As a conclusion according to the research findings; It was observed that there was a significant difference in the comparison of the emotional intelligence scores of the athletes in terms of gender and sports age (p 0.05).