A phenomenological study on pre-service EFL teachers' identity development: Reflections on possible selves before, during and after emergency remote teaching
İngilizce öğretmen adaylarının mesleki kimlik gelişimleri üzerine bir fenomenolojik çalışma: Acil uzaktan eğitim sürecinden önce, sırasında ve sonrasında gelişen olası benlikler
  1. Tez No: 838817
  2. Yazar: ESMA NUR DİKMEN KABA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ANIL ŞAZİYE RAKICIOĞLU SÖYLEMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
2020 yılı itibari ile tüm dünyayı etkisi altına alan COVID-19 ile pandemi sürecinde ani bir şekilde uzaktan eğitime geçiş, kuşkusuz eğitim odaklı birçok sorunu da beraberinde getirmiştir. Yapılan incelemeler ve oluşturulan raporlar sonucunda uzaktan eğitimin eğitim sürecine zarar verdiği ortaya çıkmıştır (bkz. UNESCO, 2020; Dünya Bankası, 2019; Dünya Bankası, 2020; Dünya Ekonomik Forumu, 2020). Bu zararın düşünüldüğü bir süreçte, bireyin mesleki gelişim sürecinin etkilenmemesi beklenemez. Dolayısıyla bu çalışmada, bu değişimi gözlemlemek ve yabancı dil olarak İngilizce öğretecek öğretmen adaylarının olası öğretmen benliklerini araştırmak, durum analizi yapmak ve öğretmen eğitimine ışık tutmak amaçlanmaktadır. Araştırmanın amacı, yabancı dil olarak İngilizce öğretmen adaylarında mesleki kimlik gelişiminin olası öz kuramına göre zorunlu uzaktan eğitim öncesinde öngördükleri mesleki kimlikler ile zorunlu uzaktan eğitim sonrasında geliştirdikleri mesleki kimlikleri karşılaştırmaktır. Öğretmen adaylarının olası benliklerine ilişkin inançları incelenerek, öğretmen adaylarının mesleğe yönelik motivasyonları hakkında bilgi edinilmesi ve sahip oldukları düşüncelerin analiz edilmesi amaçlanmaktadır. Bu amaçla son sınıfta İngiliz Dili Eğitimi bölümünden öğretmen adayları ile çalışılmıştır. Fenomenolojik bir çalışma olarak desenlenen bu çalışmada, veri toplamak için grup görüşmeleri, yansıtıcı günlükler ve açık uçlu anketler kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
As of 2020, the sudden transition to distance education during the pandemic with COVID-19, which has taken the whole world under its influence, undoubtedly brought along many education-oriented problems. As a result of the examinations and reports created, it is revealed that compulsory distance education has damaged the education (see, UNESCO, 2020; World Bank, 2019; World Bank, 2020; World Economic Forum, 2020). In an educational process where this damage is considered, it cannot be expected that an individual's professional development process has not been affected. Therefore, in this study, it is aimed to observe this potential change in reflections of the professional selves of pre-service EFL teachers and to investigate their possible teacher selves, to conduct a phenomenological study and to shed light on teacher education. The aim of the research is to compare the professional identities that they foresee before the compulsory distance education experience and the professional identities they develop during and after the emergency remote education according to the possible selves theory of professional identity development in English as a Foreign Language teacher candidates. By examining the beliefs pre-service teachers have about their possible selves, it is aimed to obtain information about the motivation of prospective EFL teachers towards the profession and to analyze the self-perceptions of their professional identities. For this purpose, the study was conducted with pre-service teachers from the Department of English Language Teaching in their last year. In this study, which was designed as a phenomenological study, group interviews, reflective journals and open-ended questionnaires were used to collect data.