Değişen reklamcılık anlayışı ve ınfluencer pazarlama: Karşılaştırmalı nöropazarlama araştırması
New directions in advertising and influencer marketing: A comparative neuromarketing research
  1. Tez No: 838899
  2. Yazar: DEMET ULUBAŞOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nöropazarlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
Geleneksel Reklam, Influencer Pazarlama (Dijital Reklam) ve Nöropazarlama kavramları üzerine kurulan araştırmanın amacı, influencer pazarlamanın geleneksel reklamcılık anlayışı dikkate alınarak nöropazarlama yöntemleriyle karşılaştırmalı olarak incelenmesidir. Çalışma kapsamında bir teknoloji markası belirlenerek ilgili markaya ait geleneksel mecrada yayınlanan televizyon reklamı, ünlü kullanılan televizyon reklamı ve dijital mecralarda (Instagram) influencerların ürüne yönelik paylaşımları seçilmiştir. Seçilen reklamlar ve paylaşımlar laboratuvar ortamında gösterilerek tüketicilerde yarattığı tepkiler nöropazarlama yöntemlerinden Göz İzleme tekniği kullanılarak ölçümlenmiştir. Geleneksel ve dijital mecralarda farklı reklam iletişimlerinin tüketicilerdeki yansımasının biyolojik tepkiler, dikkat düzeyleri ve ilgi alanları açısından ne derece farklılaştığı ortaya konularak markalara iletişim stratejilerine yön verecek öneriler sunulması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of the research, which is based on the concepts of Traditional Advertising, Influencer Marketing (Digital Advertising) and Neuromarketing, is to examine influencer marketing in comparison with neuromarketing methods, taking the traditional advertising approach into account. Within the scope of the study, a technology brand was identified and the television commercials of the relevant brand published in traditional media, television commercials using celebrities and influencers' posts about the product in digital media (Instagram) were selected. The selected advertisements and posts were shown in the laboratory environment and the reactions of consumers were measured using the Eye Tracking technique, one of the most commonly used neuromarketing research methods. It is aimed to reveal to what extent the reflection of different advertising communications in traditional and digital media differs in terms of biological reactions, attention levels and interests in consumers and to provide suggestions to guide marketing communication strategies for brands.