SAP90 STA4CAD Probina Babalıoğlu bilgisayar paket programlarının düşey yüklere göre karşılaştırılması
SAP90 STA4CAD Probina Babalıoğlu comparasion of computer programs under static loads
  1. Tez No: 83890
  2. Yazar: MEHMET ARSLAN ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TEFARUK HAKTANIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
ÖZET Ticari adı SAP90, PROBİNA, STA4-CAD, BABALIOĞLU olan bilgisayar paket programlan piyasada yaygın bir şekilde kullanılmaktadır.. Bu çalışmada piyasada çok yaygın kullanılan paket programlar hakkında yapılan araştırmalara ve özet sonuçlarına da yer verilmiştir. Programlar hakkında hiçbir araştırma yapılmadan, programların kuvvetli ve zayıf yönleri yeterince araştırılmadan herhangi bir paket program ile yapı analizi yapmak oldukça yanlış bir uygulamadır SAP90, PROBİNA, STA4CAD, BABALIOĞLU programlan ile yalnız düşey yüklerin uygulandığı sekiz katlı, taşıyıcı sistemi perde ve çerçevelerden oluşan bir yapı çözüldü. Elde edilen sonuçlar birçok yönden değerlendirilerek, programların birbirlerine göre karşılaştırması yapıldı. Analiz sonuçlarının doğru bir şekilde değerlendirilebilmesi için üzerinde durulan paket programların ve çalışma yöntemlerinin yeterince bilinmesi gerekmektedir. Bu nedenle programlar hakkında bir çok bilgi ve doküman araştırmasına gidilmiştir. Öncelikle SAP90'ı referans alarak bu program üzerinde durulmuştur. Diğer programlarla yapılan analiz sonuçlarını da doğruluğuna inandığımız bu programa göre değerlendirdik. Bundan sonra diğer programların birbirlerine göre mukayesesini yaparak, tüm analiz sonuçlarının karşılaştırmasına çalışılmıştır. Tez çalışmasına başlamadan önce, bu programların analiz sonuçları arasında önemli bir farklılığın olacağını düşünmemekteydik. Fakat yaptığımız çözümlemelerden sonra bunun aksine ciddi sayılabilecek farklı sonuçlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Computer package programs with commercial names: SAP90, PROBINA, STA4CAD, and BABALIOGLU are commonly used for structural analysis in the recent years in our country. These particular package programs are compared from various engineering aspects in this study. It is an unwise practice to use any such package program without having a thorough and sound information about its capabilities, superiorities, and possible weaknesses and defects. Firstly, theoretical backgrounds, historical developments, modeling structures of all these four package programs are studied in detail, and the packages are compared qualitatively. Next, after having analyzed a typical 8-story reinforced-concrete building under static loads with the help of each one of these four packages, quantitative comparisons are made. The program SAP90 have been developed at University of Berkeley at USA, which is a classical analysis package based on the finite-element technique, and it is respected to be correct as it is widely used all around the world. Therefore, the results of the SAP90 are taken as the reference values in this study, and the outcomes of the other three packages, which are developed by some Turkish engineers for Turkey, are compared versus those of SAP90. Despite our initial expectations that the results of all the three programs should not appreciably differ from those of SAP90, significant and non-negligible differences among the three packages themselves and yet from SAP90. The differences and similarities in input data read-in styles, presentation of results, and graphic and drawing capabilities are also discussed.