İmparatorluğun sonunda müze ve İslam sanatı
Museum and Islamic art at the end of empire
  1. Tez No: 838906
  2. Yazar: EMİNE BETÜL ÇAKIRCA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MIRIAM COOKE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Müzecilik, Sanat Tarihi, Tarih, Museology, Art History, History
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İbn Haldun Üniversitesi
  10. Enstitü: Medeniyetler İttifakı Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Medeniyet Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 394
Özet
Bu tez çalışmasında 19. yüzyıl ikinci yarısından 20. yüzyıl ilk çeyreğine uzanan süreçte Osmanlı Müzeciliği ve İslam sanatı koleksiyonlarının oluştuğu süreç ele alınmıştır. İslam sanatının kavramsallaşmasında ve siyasi bir imge haline gelmesinde Osmanlı müzeciliğinin ve eski eser koruma politikalarının rolü değerlendirilmiştir. Tezin tarihsel bağlamı bu dönemde öne çıkan imparatorluklar arası iktidar ve meşruiyet rekabetidir. Tezin birinci bölümü olan giriş bölümünde Osmanlı müzeciliğinin başladığı dönemin özelliklerine ve İslam maddi kültürünün iktidarla ilişkisine Osmanlı Saray koleksiyonları bağlamında dikkat çekilmiştir. İkinci bölümde“müze”nin tarihçesi ve“islam sanatı”kavramının ortaya çıkışı ve 19. yüzyılda Avrupa müzelerindeki konumu British Musuem üzerinden değerlendirilmiştir. Üçüncü bölüm, Osmanlı müzesinin kuruluşuna ve eski eser koruma politikalarına ayrılmıştır. Dördüncü bölümde Müze-i Hümayun'da kurulan ilk İslam koleksiyonu ile Evkaf-ı İslamiye Müzesinin kuruluş süreci ele alınmıştır. Beşinci bölümde ise eski eserlerin imparatorluklar arası rekabetin bir imgesi haline gelerek siyasileşmesi, uzun savaş yıllarında İslam kültür varlıklarının askeri hedef haline gelişi ve koruma politikaları üzerinde durulmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the process of Ottoman Museology and the formation of Islamic art collections from the second half of the 19th century to the first quarter of the 20th century is examined. The role of Ottoman museology and antiquities preservation policies in the conceptualization and politicization of Islamic art and its becoming a political image are evaluated. The historical context of the thesis revolves around the competition for power and legitimacy among empires prominent during this period. The introductory section of the thesis highlights the characteristics of the period when Ottoman museology began and the relationship between Islamic material culture and power, within the context of the Ottoman Palace collections. The second chapter explores the history of the“museum”and the emergence of the concept of“Islamic art,”assessing its position in European museums in the 19th century through the lens of the British Museum. The third chapter is dedicated to the establishment of the Ottoman museum and antiquities preservation policies. The fourth chapter covers the establishment of the first Islamic collection at the Ottoman Imperial Museum (Müze-i Hümayun) and the process of founding the Museum of Islamic Foundations (Evkaf-ı İslamiye Müzesi). In the fifth chapter the transformation of antiquities into symbols of inter-imperial competition, their politicization, the conversion of Islamic cultural assets into military targets during prolonged wartime, and preservation policies are emphasized.