İş güvenliği uzmanlarının inşaat sektöründe iş sağlığı ve güvenliği uygulamaları sırasında karşılaştıkları sorunların incelenmesi
Investigation of the problems encountered by occupational safety experts during occupational health and safety practices in the construction sector
- Tez No: 838912
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU SENEMTAŞI ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Engineering Sciences, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
İnşaat sektörü tarihin eski çağlarından beri medeniyetin önemli bir parçası olmuştur. Yerleşik hayata geçilmesi ile başlayan inşaat sektörü dünya nüfusunun hızla arttığı günümüzde ihtiyaçların değişmesi, yeni malzemelerin üretilmeye başlanması, teknolojinin gelişmesi ve iş aletlerinin gelişmesi ile baştan sona değişime uğramıştır. Bu değişimlere ayak uydurmak zorunda olan çalışanlar fiziksel etkenlerin yanında çeşitli kimyasal ve biyolojik risk etmenlerine de maruz kalmaktadır. Bütün bu tehlike ve risklerin yanında işçilerin yüksekte çalışmak zorunda olması ve işlerini hızlı bir şekilde yapmaya zorlanmaları beraberinde daha büyük tehlike ve riskleri de getirmektedir. Tez çalışmasında inşaat sektöründe iş güvenliği uzmanlarının inşaat sektörü iş sağlığı ve güvenliği uygulamaları sırasında karşılaştıkları sorunların tespit edilmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla rastgele örneklem seçilerek inşaat sektöründe çalışan iş güvenliği uzmanlarıyla görüşme yapılmıştır. Çalışmada nitel görüşme formu 4 ayrı kategoriye ayrılarak kullanılmıştır. Görüşmelerden elde edilen verilere içerik analizi yapılarak iş güvenliği uzmanlarının inşaat sektöründe iş sağılığı ve güvenliği uygulamaları sırasında karşılaştıkları sorunlar tespit edilmiştir. Sonuç ve öneriler kısmında iş güvenliği uzmanlarının inşaat sektöründe iş sağlığı ve güvenliği uygulamaları sırasında karşılaştığı sorunlara çözüm önerilerinde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The construction industry has been an important part of civilization since ancient times. The construction sector, which started with the settled life, has undergone a change from beginning to end with the change in needs, the production of new materials, the development of technology and the development of work tools in today's world where the world population is increasing rapidly. Employees who have to keep up with these changes are exposed to various chemical and biological risk factors as well as physical factors. In addition to all these dangers and risks, the fact that workers have to work at height and are forced to do their jobs quickly brings with it greater dangers and risks. In the thesis, it is aimed to determine the problems encountered by the occupational safety experts in the construction sector during the occupational health and safety practices of the construction sector. For this purpose, a random sample was selected and interviews were conducted with occupational safety experts working in the construction industry. Qualitative interview form was used in the study by dividing it into 4 different categories. By conducting content analysis on the data obtained from the interviews, the problems encountered by the occupational safety experts during the occupational health and safety practices in the construction sector were determined. In the conclusion and suggestions section, solutions to the problems encountered by occupational safety experts during occupational health and safety practices in the construction sector are offered.