Huzurevi yaşlılarında fiziksel aktivite ve aralıklı beslenme uygulamalarının sağlıklı yaşlanma süreçlerine etkisi
The effect of physical activity and intermittent fasting on healthy aging in elderly residents of a nursing home
  1. Tez No: 839003
  2. Yazar: HÜSNİYE BİLGE SERTDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SALİH KAYA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
20. yüzyılda birçok dünya ülkesinde ortalama insan ömründe benzeri görülmemiş bir artış olduğundan, yaşlı sağlığı planlaması zorunlu bir ihtiyaç haline gelmiştir. Basit gündelik egzersizler ve beslenme alışkanlıklarındaki ufak değişikliklerle yaşlılar daha sağlıklı ve bireysel işlerinde bağımsız hale getirilebilmektedir. Bu çalışmada egzersiz ve aralıklı beslenme uygulamalarının farklı formları olan Bocce sporu ve haftanın iki gününü kapsayan aralıklı açlık uygulamalarının sedanter yaşlıların yaşlanma süreçlerine olan etkisi araştırıldı. Bu amaçla yaş ortalaması 69.5±6.7olan 60 yaşlı gönüllü (28 erkek, 32 kadın); Kontrol, Aralıklı Açlık (AA), Bocce (Bo), Bocce ve Aralıklı Açlık Grubu (Bo+AA) olmak üzere dört eşit gruba ayrıldı. Kontrol grubundakilere herhangi bir müdahalede bulunulmadı. AA grubundakilere haftanın iki günü günlük 16 saat gıda kısıtlaması uygulandı. Bo grubundakiler, haftada 5 gün günde 2 kez birer saat Bocce oyunu oynadı. Bo+AA grubundakilere haftada 5 gün günde 2 kez birer saat Bocce oyununa ilaveten haftada 2 gün aralıklı beslenme programı uyguladı. 12 hafta süren uygulamalar öncesi ve sonrasında gönüllülerin vücut analiz değerleri, kan serumundaki bazı biyokimyasal parametreler (serum AKŞ, trigliserit, HDL, LDL, CK), miyostatin, dekorin gibi miyokinler ile IL-6, IGF-1, BDNF, TNF-α gibi sitokin ve büyüme faktörlerindeki değişim incelendi. Ayrıca MMSE, MoCA ve Beck depresyon ölçeği ile kognitif ve fonksiyonel durumlarındaki değişimler de değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
As the 20th century saw an unprecedented increase in life expectancy in many countries around the world, elderly health planning has become an imperative need. Simple daily exercises and small changes in dietary habits can make the elderly healthier and more independent in personal affairs. We investigated the effects of Bocce and intermittent fasting practices, which are different forms of exercise and intermittent fasting practices, on the aging processes of sedentary elderly people. For this purpose, 60 elderly (28 males, 32 females) with a mean age of 69.5±6.7 years were divided into four groups as Control, Intermittent Fasting (IF), Bocce (Bo), Bocce and Intermittent Fasting Group (Bo+IF). No intervention was performed in the Control. The IF group were subjected to food restriction for 16 hours on two days of the week. The Bo group played Bocce five days a week. The Bo+ IF group received an IF twice a week in addition to playing Bocce five days a week. Body analysis values were examined before and after the 12-week interventions, as well as changes in some parameters in blood serum, myokines and growth factors. Changes in cognitive status was also evaluated with the mini mental state examination (MMSE), Montreal Cognitive Assessment Scale (MoCA) and Beck depression scale.