İnternet bağımlılığı olan ergenlerde duygu düzenleme becerileri ve erken dönem uyumsuz şemaların incelenmesi
Investigation of emotion regulation skills and early maladaptive schemas in adolescents with internet addiction
  1. Tez No: 839047
  2. Yazar: ÖMÜR BURAK ADIGÜZEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİBELNUR AVCİL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
Amaç: Bu çalışmada, İB olan ergenler ile yaş ve cinsiyet dağılımı bakımından eşleştirilmiş İB olmayan sağlıklı ergenlerde; erken dönem uyumsuz şemalar, duygu düzenlemede güçlükler, anksiyete ve depresif belirtiler değerlendirilmiştir. Yöntem: Çalışmaya 12-16 yaş arası, Young İnternet Bağımlılığı Ölçeği (YİBÖ) skoru 50 puan ve üzeri olan ve klinik olarak Young'ın İB tanı ölçütlerini karşılayan 40 İB olan ergen ve 40 sağlıklı ergen dahil edilmiştir. Dahil edilme kriterlerini karşılayan ergenler ve ebeveynleriyle görüşülerek Sosyodemografik Veri Formu doldurulmuştur. Tüm ergenlerden, Çocukluk Depresyon Ölçeği (ÇDÖ), Çocuklarda Anksiyete Bozukluklarını Tarama Ölçeği (ÇATÖ), YİBÖ, Duygu Düzenlemede Güçlükler Ölçeği (DDGÖ) ve Çocuk ve Ergenler İçin Erken Dönem Uyumsuz Şema Ölçekler Takımı'nı (ÇEŞÖT) doldurmaları istenmiştir. Ayrıca psikiyatrik tanıların dışlanması amacı ile tüm katılımcılara Okul Çağı Çocukları İçin Duygulanım Bozuklukları ve Şizofreni Görüşme Çizelgesi-Şimdi ve Yaşam Boyu Şekli Türkçe Uyarlaması (ÇDŞG-ŞY-T) uygulanmıştır. Bulgular: İB olan ergenler, ÇDÖ ve ÇATÖ skorları İB olmayanlara kıyasla anlamlı şekilde daha yüksek izlenmiştir. İB olan ergenlerde ÇDÖ puanları ile ÇEŞÖT 5 ana şema alanı ve DDGÖ toplam puanları arasında pozitif yönde anlamlı ilişki saptanmıştır. İB olan ergenlerde ÇATÖ puanları ile ÇEŞÖT 5 ana şema alanı ve DDGÖ toplam puanları arasında pozitif yönde anlamlı ilişki saptanmıştır. İB olan ergenlerde ÇEŞÖT 5 ana şema alanı ve DDGÖ toplam puanları arasında anlamlı pozitif korelasyon saptanırken İB olmayanlarda Zedelenmiş Sınırlar alanı dışındaki tüm ana şema alanlarında DDGÖ toplam puanları ile anlamlı pozitif ilişki izlenmiştir. İB olan ergenlerde, ÇEŞÖT 5 ana şema alanı ve alt boyutlardan Yapışıklık şeması dışında bütün şema skorları İB olmayanlara göre anlamlı düzeyde daha yüksek bulunmuştur. İB olan ergenlerde İB olmayanlara kıyasla DDGÖ toplam skoru ve alt boyutlarından alınan puanlar anlamlı düzeyde daha yüksek izlenmiştir. İB olan ergenlerde DDGÖ ve YİBÖ puanları arasında anlamı pozitif korelasyon saptanmıştır. Sonuç: Tüm bu veriler ışığında; İB olan ergenlerde, erken dönem uyumsuz şemalar, duygu düzenlemede güçlükler, kaygı ve depresif belirtiler arasında ilişkiler gözlenmiştir. Mevcut bulguların, İB'nin altında yatan nedenlerin anlaşılmasında ve yeni tedavi yaklaşımlarının geliştirilmesinde katkı sağlayabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: This study examined early maladaptive schemas, emotion regulation difficulties, and symptoms of anxiety and depression in adolescents with Internet addiction (IA) compared to age- and gender-matched healthy adolescents without IA. Method: The research involved 40 adolescents diagnosed with IA, who scored a minimum of 50 points on the Young Internet Addiction Scale (YIAT), according to the criteria established by Young, and 40 healthy adolescents aged between 12 and 16 years. The participants who fulfilled the inclusion criteria and their parents responded to the Sociodemographic Data Form during the interviews. All participants completed a battery of self-report measures, including the Childhood Depression Inventory (CDI), Childhood Anxiety-Related Emotional Disorders (SCARED), YIAT, Difficulties in Emotion Regulation Scale (DERS), and Early Maladaptive Schema Questionnaire for Children and Adolescents (SQS). Moreover, the Affective Disorders and Schizophrenia Scale for School-Age Children-Present and Lifetime Version-Turkish Adaptation (K-SADS-PL-T) was administered to diagnose the presence of psychiatric disorders. Results: Adolescents with IA had higher scores on the CDI and the SCARED compared to those without IA. In IA adolescents, there was a positive correlation between CDI scores and the five main schema domains of the SQS and the total scores of the DERS. Similarly, SCARED scores were positively correlated with the five main schema domains of the SQS and the total scores of the DERS in IA adolescents. Among IA adolescents, the five main schema domains of the SQS were positively correlated with the total scores of the DERS, whereas in adolescents without IA, there was a positive correlation with the total scores of the DERS in all main schema domains except for Impaired Limits. In IA adolescents, all schema scores of the five main schema domains and sub-dimensions of the Schema Questionnaire for Children, except for Enmeshment schema, were significantly higher compared to those without IA. IA adolescents also had significantly higher total scores and sub-dimensional scores on the DERS compared to those without IA. Finally, in IA adolescents, there was a positive correlation between DERS scores and the YIAT. Conclusion: Based on the collected data, correlations were identified among early maladaptive schemas, emotion regulation difficulties, anxiety, and depressive symptoms in adolescents with IA. These findings may aid in comprehending the root causes of IA and facilitate the formulation of novel treatment strategies.