Parsiyel hepatektomi yapılan ratlarda calcinorin inhibitorleri ve antiprolifratif ilaçların karaciğer patolojisi ve hücre proliferasyonuna etkileri
- Tez No: 164770
- Danışmanlar: DOÇ.DR. VEDAT KIRIMLIOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
7. ÖZET Solid organ transplantasyonu sonrası uygulanan medikal tedavinin temelini immunsupressif ajanlar oluşturur. Bu çalışmada parsial hepatektomi(PH) yapılan ratlarda uygulanan farklı immunsupressif ajanların karaciğer patolojisi ve rejenerasyona olan etkileri araştırıldı. Beş ayrı gruptan oluşan 250-300 gr ağırlığında 45 rata %70 PH prosedürü uygulandı. Kalsinorin inhibitörleri olan FK506 ve siklosporin A (SA) grup A ve B'ye (n=10) subkutanoz yolla uygulandı. Antiproliferatif ajanlar olan Mycophenolate Mofetil(MMF) ve Sirolimus grup C ve D'ye (n=10) nazogastrik sonda ile uygulandı. Kontrol grupta 5 rat kullanıldı. Deney sonunda bütün ratlar sakrifıye edilerek karaciğer parankimi ve hepatektomi yüzeyinden patolojik değerlendirme için örnekler alındı. îmmunohistokimyasal olarak sitokeratin El antikoru kullanılarak bilier hücre fenotipi, Ki-67 uygulanarak hücre proliferasyonu belirlendi. Parankimde Ki-67 indeksi kontrol grubu ile karşılaştırıldığında SA ve FK506 gruplarında proliferasyonun arttığı, sirolimus ve MMF gruplarında azaldığı saptandı (p0.05). Kolanjiol epitelyum fenotipine sahip hücreler sayıldığında FK506 dışındaki tüm gruplar ile kontrol grubu arasında istatistiksel anlamlı fark bulundu.
Özet (Çeviri)
8. SUMMARY Immunsupressors are cornerstones of the medical treatment used following solid organ transplantation. This study investigates the pathology and cell proliferation after immunosupressive treatment following partial hepatectomy ( PH) in rats. Forty-five rats weighing 250- 300g underwent %70 PH and were divided into 5 groups. Group A and B (N=10) received calcineurin inhibitors subcutanously either FK 506 or cyclosporin A (CyA). Group C and D (N=10) received antiproliferative drugs either mycophenolate mofetil (MMF) or sirolimus by gavage. Control group ( N=5) received 1 mL of tap water daily. At the end of the experiment all rats were sacrificed and liver tissue was obtained for pathologic examination. By using immunohistochemistry, sections from hepatectomy were stained with antibodies to cytokratin El to detect cells with biliary phenotype, Kİ67 to evaluate the degree of cell proliferation to investigate the effect of the immunosupressive drugs in liver regeneration. Hepatectomy surface and liver parenchyma were examined seperately. In the parenchyma the Kİ67 indexes were higher in the CyA and FK506 groups and lower in the sirolimus and MMF groups compared to control (pO.01). CyA had the highest and MMF had the lowest values. In the hepatectomy surface compared to control group Kİ67 indexes were higher in the CyA group and lower in sirolimus and MMF groups. (p0.05). When the cells displayed cholangiolar epithelial phenotype were counted all groups other than FK506 had prominent differences compared to control group.