Tip 2 diyabetli hastalarda hareket etme korkusunun yaşam kalitesi üzerine etkisinin belirlenmesi
Determining the effect of fear of movement on quality of life in patients with Type 2 diabetes
  1. Tez No: 839090
  2. Yazar: MAKSUT YURTSEVEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NERMİN OLGUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışma tip 2 diyabetli bireylerin hareket etme korkusunun yaşam kalitesi üzerindeki etkisinin incelenmesi amacıyla yapıldı. Tanımlayıcı nitelikte olan araştırma Şanlıurfa ilindeki devlet hastanelerinin diyabet polikliniğine başvuran ve iç hastalıkları kliniğinde yatarak tedavi gören 100 hasta ile gerçekleştirildi. Veriler, hastaların sosyo-demografik ve hastalık bilgilerini içeren“Hasta Tanıtıcı Formu”,“Ferrans ve Powers Yaşam kalitesi endeksi Diabet versiyon-III'' ve ”Tampa Kinezyofobi Ölçeği (TKÖ)" kullanılarak toplandı. Araştırmaya katılmış olan bireylerin yaş ortalaması 53.95±9.94 olmak ile beraber katılımcıların %54'ü erkek, %54'ü ilkokul mezunu, %72'si evli, %36'sı ise ev kadınıydı. Diyabetli hastalara verilen sağlık inanç modelleri doğrultusunda ve motive edici eğitimlerin fiziksel aktivite davranışlarını değiştirilebilmeleri konusunda etkili oldukları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the effect of fear of movement on the quality of life of individuals with type 2 diabetes. The descriptive research was conducted with 100 patients who applied to the diabetes outpatient clinic of state hospitals in Şanlıurfa province and received inpatient treatment in the internal medicine clinic. Data were collected using the“Patient Identifier Form”, which includes socio-demographic and disease information of the patients,“Ferrans and Powers Quality of Life Index Diabetes version-III”and“Tampa Kinesiophobia Scale (TKÖ)”. The average age of the individuals who participated in the research was 53.95±9.94, 54% of the participants were male, 54% were primary school graduates, 72% were married and 36% were housewives. It has been observed that motivational training and health belief models given to diabetic patients are effective in changing their physical activity behaviors.