Geleneksel işitme cihazı ayar metodları ile senkron/asenkron ayar metodlarının yararlarının karşılaştırılması
Comparison of the benefits of conventional fitting methods and synchronous / asynchronous fitting methods
- Tez No: 839093
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ATAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Odyoloji ve Konuşma Bozuklukları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Amaç: Tele sağlık hizmetlerini kullanarak uygulanan uzaktan işitme cihazı programlaması ile konvansiyonel işitme cihazı uygulamalarının faydalarının ve sınırlılıklarının değerlendirmesi ve işitme rehabilitasyonundaki etkinliği araştırılmıştır. Yöntem: Çalışmamız konvansiyonel ve remote çalışma grubu olarak ikiye ayrılmıştır. 25-75 yaş aralığında 40 katılımcı dahil edilmiştir. Çalışmaya dahil edilen katılımcılara, işitme cihazı detaylı programlamaları uygulandıktan sonra, işitme cihazlı konuşmayı ayırt etme skorları ve SADL anketi uygulanmıştır. Ek olarak, cihaz kullanım süreleri, cihaz programlama ve danışmanlık süreleri ve cihaza adaptasyon süreleri değerlendirilmiştir. Tüm katılımcıların ilk uygulaması klinik ortamda gerçekleştirilmiştir. Remote grubunun 1. ve 6. ay değerlendirmeleri, uzaktan ayar metotları kullanılarak gerçek zamanlı olarak yapılmıştır. Bulgular: Katılımcıların işitme cihazı kullanım süreleri, işitme cihazlı konuşmayı ayırt etme skorları, işitme cihazına adaptasyon süreleri benzer olarak bulunmuştur(p>0,05). Programlama sürelerinde, 1.Ayda remote grup konvansiyonel gruba göre anlamlı olarak yüksek elde edilmiştir (p0,05). Danışmanlık sürelerinde ise, 1. Ayda gruplar arası farklılık bulunmamakla birlikte(p>0,05), 6. Ayda konvansiyonel grup lehine anlamlı farklılık bulunmuştur (p0,05) Sonuç: Tele sağlık hizmetlerini kullanarak uygulanan uzaktan işitme cihazı programlaması ile kısıtlı ve sınırlı erişime sahip bireylere daha kolay ulaşılabileceği sonucuna ulaşılmıştır. Buna ek olarak işitme cihazı etkinliğinin, verimliğinin artacağı ve bunlara bağlı olarak işitme cihazı kullanımının artacağı düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
Objective: The study aimed to evaluate the benefits and limitations of remote hearing aid programming using telehealth services compared to conventional hearing aid applications, and to investigate its effectiveness in hearing rehabilitation. Methods: The study was divided into conventional and remote groups. A total of 40 participants, aged between 25 and 75, were included. After detailed hearing aid programming for the participants, scores for speech discrimination with the hearing aid and the SADL questionnaire were applied. Additionally, device usage durations, device programming and counseling durations, and device adaptation periods were assessed. The initial application for all participants was conducted in a clinical setting. The 1st and 6th-month assessments of the remote group were conducted in real-time using remote adjustment methods. Findings: The participants' hearing aid usage durations, speech discrimination scores with the hearing aid, and adaptation periods to the hearing aid were found to be similar (p>0.05). In the programming durations, the remote group showed significantly higher results than the conventional group in the 1st month (p0.05). In counseling durations, while no significant difference between the groups was found in the 1st month (p>0.05), a significant difference was found in conventional group in the 6th month (p0.05). Conclusion: The remote hearing aid programming using telehealth services allows for easier access to individuals with limited and restricted reach. As a result of this situation, it is anticipated that the effectiveness of the hearing aid will increase, its efficiency will improve, and this will subsequently lead to an increase in hearing aid usage.