Duygusal zeka ile liderlik tarzları arasındaki ilişki: Sağlık yöneticileri üzerine bir araştırma
The relationship between emotional intelligence and leadership styles: A study on health managers
- Tez No: 967142
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERHAN ŞAHİNLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Eğitimi, Sağlık Yönetimi, Health Education, Healthcare Management
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Çalışmanın temel amacı, özel hastanelerde görev yapan sağlık yöneticilerinin, duygusal zekâ düzeyleri ile liderlik tarzları arasındaki ilişkinin ölçülmesidir. Nicel araştırma yöntemiyle yürütülen çalışmada, İstanbul İlinde 5 hastanede rastgele seçilen 143 sağlık yöneticisine anket uygulanmıştır. Veriler, Gözden Geçirilmiş Schutte Duygusal Zeka Ölçeği ve Liderlik Tarzı Davranış Ölçeği kullanılarak toplanmış, istatistiksel analizlerle değerlendirilmiştir. Elde edilen bulgular, yüksek duygusal zekâya sahip yöneticilerin daha çok dönüşümcü ve demokratik liderlik tarzlarını benimsediğini; düşük düzeyde duygusal zekâya sahip yöneticilerin ise otoriter ve etkileşimci tarzlara yöneldiğini ortaya koymuştur. Bu farklılaşmanın, çalışan memnuniyeti ve iş doyumu üzerinde anlamlı etkiler yarattığı görülmüştür. Sonuç olarak, duygusal zekâ ile liderlik tarzları arasında anlamlı bir ilişki tespit edilmiş; etkili liderlik uygulamaları için duygusal zekânın geliştirilmesi gerektiği vurgulanmıştır. Bu doğrultuda sağlık kurumlarına, duygusal zekâ temelli liderlik eğitim programları önerilmektedir
Özet (Çeviri)
The primary objective of this study was to measure the relationship between the emotional intelligence levels of healthcare managers working in private hospitals and their perceived leadership styles. This quantitative research study employed a survey of 143 randomly selected healthcare managers from five hospitals in Istanbul. Data were collected using the Revised Schutte Emotional Intelligence Scale and the Leadership Style Behavior Scale and analyzed through statistical analysis. The findings revealed that managers with high emotional intelligence tend to adopt transformational and democratic leadership styles, while those with low emotional intelligence tend to lean toward authoritarian and transactional styles. This differentiation was found to have significant effects on employee satisfaction and job satisfaction. Consequently, a significant relationship was identified between emotional intelligence and leadership styles, emphasizing the need to develop emotional intelligence for effective leadership practices. Therefore, emotional intelligence-based leadership training programs are recommended for healthcare institutions