Polyethylenimine-capped gold nanoparticles in nucleic acid delivery
Nükleik asit iletiminde polietilenimin kaplı altın nanoparçacıklar
- Tez No: 839137
- Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZHAN ÖZTÜRK, DOÇ. DR. ÖMER AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Moleküler Tıp, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Bioengineering, Molecular Medicine, Polymer Science and Technology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Biyo-Medikal Mühendislik Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
RNA interferansı, kanser tedavisinde uygulanabilen bir gen düzenleme aracıdır. Nükleik asit kararsızlığı, yetersiz hücresel alım ve endozomal tuzak nedeniyle hücrelere nükleik asit iletimi zordur. Polietilenimin (PEI), nükleik asit iletiminde yaygın olarak kullanılan pozitif yüklü bir polimer molekülüdür. PEI, proton sünger etkisi nedeniyle artmış endozomal kaçış sağlar. Bununla birlikte, PEI'nin moleküler boyutu ve elektrik yükü nedeniyle oldukça toksik olduğu bilinmektedir. Altın nanoparçacıklar (AuNP'ler), biyouyumluluk, kolay sentez ve yüzey kimyasının uyarlanabilirliği nedeniyle cazip inorganik taşıyıcılardır. Bu çalışmada, polietilenimin kaplı altın nanoparçacıkların (AuPEI-NP'ler) sentezi ve meme kanseri hücrelerinde sitotoksisite ve nükleik asit iletiminin serbest PEI'ye kıyasla araştırılması amaçlandı. Resazurin tahlili, AuPEI-NP'lerin meme kanseri hücrelerinde 20 μg/ml konsantrasyona kadar serbest PEI'den daha az sitotoksisiteye sebep olduğunu gösterdi. Flow sitometri, AuPEI-NP'lerin PEI'ye göre önemli ölçüde daha yüksek floresan etiketli siRNA'nın hücresel alımını sağladığını gös- terdi. Sonuç olarak, bu çalışma, AuPEI-NP'lerin, meme kanseri hücrelerinde serbest PEI'den daha az sitotoksisite ve daha iyi hücresel alım ile gen terapisinde umut verici nükleik asit taşıyıcıları olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
RNA interference is a gene editing tool applicable in cancer therapy. Nucleic acid delivery into the cells is challenging due to nucleic acid instability, insufficient cellular uptake, and endosomal entrapment. Polyethylenimine (PEI) is a positively charged polymer molecule widely used in nucleic acid delivery. PEI ensures increased endosomal escape thanks to the proton sponge effect. However, PEI is known to be highly toxic because of molecular size and electrical charge. Gold nanoparticles (AuNPs) are attractive inorganic carriers with biocompatibility, easy synthesis, and adaptability of surface chemistry. In this study, it was aimed to synthesize polyethylenimine-capped gold nanoparticles (AuPEI-NPs) to investigate their cytotoxicity and nucleic acid delivery in breast cancer cells compared to free PEI. Resazurin assay demonstrated that AuPEI-NPs induced less cytotoxicity than free PEI until the 20 μg/ml concentration in breast cancer cells. Flow cytometry demonstrated that AuPEI-NPs yielded significantly higher cellular uptake of fluorescently tagged siRNA than PEI. In conclusion, this study demonstrated that AuPEI-NPs are promising nucleic acid carriers in gene therapy with a less cytotoxicity and better cellular uptake than free PEI in breast cancer cells.