Menopozal dönemlerde yaşam kalitesi: Türk, Alman ve Almanya'da yaşayan türk kadınların karşılaştırılması
Quality of life in menopausal periods: Comparison of Turkish, German and Turkish women living in Germany
- Tez No: 839167
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELTEM KAYDIRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışma, Türkiye'de yaşayan kadınlar, Almanya'da yaşayan Türk kadınlar ve Almanya'da yaşayan Alman kadınların menopoza özgü yaşam kalitesinin karşılaştırılması amacıyla karşılaştırmalı – tanımlayıcı tasarımda planlandı. Türkiye'de yaşayan kadınlar (TK), Almanya'da yaşayan Türk kadınlar (ATK) ve Almanya'da yaşayan Alman kadınlar (AAK) ile tamamen gönüllülük esasına dayalı olarak yapılan bu araştırmanın ilk verileri araştırmaya katılmaya kabul eden katılımcılar ile kartopu yöntemi ile yapılmıştır. Örneklem grubundaki ilk veriler İstanbul ve Frankfurt'tan alınmıştır. Araştırma verileri Bilgi Formu ve Menopoza Özgü Yaşam Kalitesi Ölçeği Google anket ile toplanmıştır. Araştırma evrenini 03.Ağustos 2020 – 03.Şubat 2021 tarihleri arasında premenopozal, menopozal ve postmenopozal dönemde olan Türkiye'de yaşayan kadınlar (TK), Almanya'da yaşayan Türk kadınlar (ATK) ve Almanya'da yaşayan Alman kadınlar (AAK) oluşturdu. Araştırma örneklemini belirlemede Timur ve Şahin'nin (2009) araştırması ve Williams ve ark. (2009) araştırması temel alınmıştır. İki ve üstü grup verilerde örneklem büyüklüğü hesabına göre (%1 hata payı, %0.08 güç ile standart etki büyüklüğü 0.48) olarak her grupta olması gereken en az kadın sayısının 59 alınması yeterli olduğu hesaplanmıştır. Bu doğrultuda 45-65 yaş aralığında ve araştırma kriterine uyan 84 Alman, 83 Almanya da yaşayan Türk ve 81 Türk kadına ulaşılmıştır. Araştırmayı kabul edenlerin toplam sayısı 248'dir. Araştırma verileri kartopu yöntemi ile araştırma verilerini dolduran kadınların, araştırma kriterine uyan en az bir yakınına iletmesiyle tamamlanmıştır. Türkiye'de yaşayan kadınların vazomotor alan alt boyut puanlarının Almanya'da yaşayan Türk kadınlarına bakarak daha yüksek olduğu belirlendi. Türkiye'de yaşayan kadınların Psikososyal ve Cinsel alan alt boyut puanlarının Almanya'da yaşayan Türkiye'den göç edenler ve Alman kadınlara bakarak daha yüksek olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
This study was planned in a comparative-descriptive design to compare the menopausal-specific quality of life of women living in Turkey, Turkish women living in Germany, and German women living in Germany. The first data of this research, which was carried out on a completely voluntary basis with women living in Turkey (TK), Turkish women living in Germany (ATK), and German women living in Germany (AAK), were made with the snowball method with the participants who agreed to participate in the research. The first data in the sample group were taken from Istanbul and Frankfurt. Research data were collected with the Information Form and the Menopause-Specific Quality of Life Scale Google survey. The research population is women living in Turkey (TK), who are in premenopausal, menopausal and postmenopausal periods between 03.August 2020 – 03.February 2021, Turkish women living in Germany (ATK) and German women living in Germany (AAK). Timur and Şahin's (2009) research and Williams et al. (2009) research is based on. According to the sample size calculation (1% error margin, 0.08% power and standard effect size 0.48) in the data of two or more groups, it was calculated that the minimum number of women required to be in each group was 59. In this direction, 84 German, 83 Turkish and 81 Turkish women living in Germany, aged between 45-65 and meeting the research criteria, were reached. The total number of those who accepted the research is 248. The research data was completed with the snowball method, and the women who filled in the research data conveyed it to at least one of their relatives who met the research criteria. It was determined that the vasomotor domain sub-dimension scores of women living in Turkey were higher compared to Turkish women living in Germany. It was determined that the Psychosocial and Sexual sub-dimension scores of women living in Turkey were higher than those who migrated from Turkey and German women living in Germany.