Multidimensional poverty in forced displacement: A comparison of Syrian and native households in Turkey
Çok boyutlu yoksulluk ve zorunlu göç: Türkiye'de Suriyeli ve yerel hanehalklarının bir karşılaştırması
  1. Tez No: 839166
  2. Yazar: TUĞÇE KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT GÜRAY KIRDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışma, yalnızca gelir veya tüketim harcaması üzerine odaklanan geleneksel yoksulluk ölçümlerinin sınırlamalarını ele almaktadır ve bunun yerine Amartya Sen'in kapasiteler perspektifinden esinlenerek çok boyutlu bir yaklaşım benimsemektedir. Normatif düşüncelerle çeşitli istatistiksel yaklaşımları birleştirerek Türkiye'deki Suriyeli mülteciler için bir çok boyutlu yoksulluk endeksi oluşturulmuştur. Bu bağlam literatürde diğer ev sahibi ülkelere kıyasla daha az dikkat çekmiştir. Türkiye Nüfus ve Sağlık Araştırması 2018 verileri kullanılarak, çalışma mülteci ve yerli Türk hanelerinin maruz kaldığı çeşitli yoksunlukları incelemekte ve karşılaştırmaktadır. Literatürde standart olarak kullanılan üç boyutun yanı sıra (eğitim, sağlık ve yaşam standartları), finansal güvenlik boyutu da dahil edilmiştir. Analiz, Suriyeli hanelerin çok boyutlu yoksulluk oranının yerli hanelere kıyasla yedi kat daha yüksek olduğunu ortaya koymaktadır. Mülteci topluluğunun genel MPI skoru, ev sahibi topluluktan yüzde 33 daha yüksektir. Özellikle, gayri resmi istihdam ülke genelinde bir sorun olarak ortaya çıkmaktadır. Bulgular, Türkiye'deki Suriyeli mültecilerin refahının anlaşılmasına katkıda bulunmakta ve karşılaştıkları eşzamanlı yoksunluklarla başa çıkmak için hedefe yönelik politika ve müdahalelere acil ihtiyaç olduğunu vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study addresses the limitations of traditional measures of poverty that focus solely on income or consumption expenditure and instead adopts a multidimensional approach inspired by Amartya Sen's capabilities perspective. Combining various statistical approaches with normative considerations, a multidimensional poverty index (MPI) is constructed for Syrian refugees in Turkey, a context that has received relatively less attention in the literature compared to other host countries. Using the Turkey Demographic and Health Survey (TDHS) 2018, the study examines and compares the diverse deprivations faced by displaced and non-displaced households. A dimension on financial security is incorporated in addition to three standard dimensions used in the literature (education, health, and living standards). The analysis reveals significant disparities, with Syrian households experiencing a seven times higher incidence of multidimensional poverty compared to native Turkish households. The overall MPI score for the refugee community is 33 percentage points higher than the host community. Particularly, informal employment emerges as a nationwide issue. The findings contribute to the understanding of the well-being of Syrian refugees in Turkey and highlight the urgent need for targeted policies and interventions to address the simultaneous deprivations they face.