Relationships among pre-service mathematics teachers' self-efficacy towards mathematical modeling, epistemological beliefs, and metacognitive awareness
Matematik öğretmen adaylarının modelleme öz-yeterlik inançları ile üstbilişsel farkındalığı ve epistomolojik inançları arasındaki ilişki
  1. Tez No: 839212
  2. Yazar: BÜŞRA ÇALIŞKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN KÜRŞAT ERBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Son yıllarda matematiksel modellemenin eğitimdeki öneminin anlaşılmasıyla birlikte bu konudaki araştırmalar da artmıştır. Bu çalışmanın amacı, matematik öğretmeni adaylarının matematiksel modelleme öz-yeterlik inançları, epistemolojik inançları ve üstbilişsel farkındalıkları arasındaki ilişkiyi yol analizi yöntemiyle incelemektir. Bu araştırmanın örneklemini Türkiye'nin 11 farklı ilindeki 14 üniversiteden 313 matematik öğretmen adayı oluşturmaktadır. Yol analizinde 245 katılımcıdan alınan veriler kullanılmıştır. Matematiksel modelleme öz-yeterlik inançları, epistemolojik inançlar ve üstbilişsel farkındalık arasındaki karşılıklı ilişkileri incelemek için yol analizinde kullanılmak üzere bir model geliştirilmiştir. Araştırmadan elde edilen sonuçlara göre epistemolojik inanç ölçeğinin öğrenme doğuştan gelen bir yetenek boyutunun zayıf, üstbilişsel farkındalık ölçeğinden bilişsel süreç bilgisi boyutunun matematiksel modelleme öz-yeterlik inançlarını orta düzeyde yordadığını ortaya koymuştur. Bu yol analizi sonucunda, bu değişkenler matematiksel modelleme öz-yeterlik inançları varyansının %22'sini açıklayabilmektedir. Bilişsel düzenleme boyutu öğrenme doğuştan gelen yetenek boyutunu zayıf bir şekilde yordamakta ve bilgi basittir boyutunu orta düzeyde yordamaktadır. Ayrıca, bilişsel düzenleme ve bilgi basittir boyutları ile matematiksel modelleme öz-yeterlik inançlarını doğrudan yordayamaz. Matematik öğretmeni adaylarının matematiksel modelleme öz-yeterlik inançlarının yüksek olduğu gözlemlenmiştir. Buna ek olarak matematik öğretmen adaylarının epistemolojik inanç ölçeğinin beş boyutundan dördünde sofistike inançlara sahip oldukları gözlemlenirken. Öğretmen adaylarının üstbilişsel farkındalık anketinin bilişsel süreç bilgisi ve bilişsel süreci düzenleme boyutlarında yüksek üstbilişsel farkındalığa sahip oldukları gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In recent years, there has been a strong emphasis and, thus, increased research on the role of mathematical modeling in mathematics education. This study uses the path analysis methodology to examine the relationship between pre-service mathematics teachers' mathematical modeling self-efficacy beliefs, epistemological beliefs, and metacognitive awareness. The sample of this research is 313 pre-service mathematics teachers from 14 universities from 11 different cities in Turkey. Data from 245 participants were used in the path analysis. A model was developed to examine the inter-relationships among the mathematical modeling self-efficacy beliefs, epistemological beliefs, and metacognitive awareness analyzed with the path analysis method. Results revealed that innate ability dimension from epistemological beliefs weakly, knowledge of cognition dimension from metacognitive awareness moderately predict mathematical modeling self-efficacy beliefs. As a result of this path analysis, these variables can explain 22% of the variance of mathematical modeling self-efficacy belief values. In addition, the regulation of cognition weakly predicts innate ability and moderately predicts simple knowledge dimensions. Furthermore, regulation of cognition and simple knowledge cannot directly predict the mathematical modeling of self-efficacy beliefs. In addition, it was observed that pre-service mathematics teachers had high mathematical modeling self-efficacy beliefs. At the same time, they have sophisticated epistemological beliefs in the sub-dimensions of innate ability, simple knowledge, certain knowledge, and quick learning. In addition, the participants have high metacognitive awareness in the sub-dimensions of knowledge of cognition and regulation of cognition.