An evaluation of 8th grade english program and High School Entrance Exam English questions from the perspective of Bloom's Revised Taxonomy
Ortaöğretım 8. sınıf İngilizce öğretim programı kazanımlarının ve Liselere Geçiş Sistemi (LGS) İngilizce sınav sorularının Yenilenmiş Bloom Taksonomisine göre değerlendirilmesi
- Tez No: 839223
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERAL ÇAPAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu tez çalışması, 2018 ve 2022 yılları arasında 2018 8. Sınıf İngilizce Öğretim Programı ve Liselere Geçiş Sistemi (LGS) sınavı İngilizce sorularının Yenilenmiş Bloom Taksonomisinin (YBT) bilişsel süreç ve bilgi boyutlarına göre değerlendirilmesidir. Bununla birlikte, yenilenen taksonominin bilgi ve bilişsel süreç düzeyleri içindeki dağılımları açısından öğrenim kazanımları ile sınav soruları arasındaki ilişki belirlenmiştir. Doküman analizi yoluyla nitel veriler toplanmış ve analiz edilmiştir. Araştırmanın birincil belgeleri 2018 İngilizce Programı ve LGS İngilizce sınav sorularıdır. Programın öğrenim kazanımları, bilişsel süreç ve bilgi boyutlarına ait kategorilere göre incelenmiş, araştırmacı tarafından oluşturulan bir fiil listesi kullanılarak analiz edilmiş ve Stanny'nin (2016) fiil listesi ile karşılaştırılmıştır. Araştırmada öğrenim kazanımlarını ölçen LGS sınav sorusu belirlenerek eşleştirilmiştir. Bulguların frekans ve yüzdeleri hesaplanarak tablolar halinde sunulmuştur. İngilizce öğrenim kazanımları ve LGS sınavı İngilizce sorularının Yenilenmiş Bloom Taksonomisinin bilişsel süreç boyutu üzerinde alt düzey düşünme olarak sınıflandırıldığı, bilgi boyutunda ise kavramsal bilginin en fazla vurgulanan kategori olduğu belirlenmiştir. Ayrıca, öğrenim kazanımlarının veya sınav sorularının hiçbirinde üstbilişsel bilginin gelişimi vurgulanmamıştır. Öğretmenlere ve program geliştiricilere çalışmanın bulguları ışığında üst düzey düşünme yetenekleri ve üstbilişsel bilginin geliştirilmesine yönelik önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to evaluate the 2018 8th Grade English Program and the High School Entrance Exam (LGS) English questions between 2018 and 2022 in accordance with the cognitive process and knowledge dimensions of Bloom's Revised Taxonomy (BRT). In addition, the relationship between learning outcomes and exam questions regarding their categorization within the taxonomy's knowledge and cognitive process levels is determined. The investigation employed a qualitative research method. Document analysis was used to gather and analyze data. The primary documents of the investigation are the 2018 English program and the LGS exam English exam questions. The program's outcome statements were analyzed according to the cognitive and knowledge dimensions of the revised taxonomy using a verb list adapted from Stanny's (2016) verb list. During the analysis, the LGS exam question measuring the outcome statement was identified and matched. The findings are presented by tables that include the frequency and percentages of the analyzed data. The findings indicate a prevalent emphasis on lower-order thinking skills and conceptual knowledge in both the English program outcomes and LGS exam questions. In addition, the development of metacognitive knowledge was not emphasized in any of the outcome statements or exam questions. Teachers and program developers have been provided with recommendations to promote higher-order thinking skills and metacognitive knowledge.