2-18 yaş çocuklarda ebeveynlerin, multivitamin-mineral, omega-3, bağışıklık destekleyici ürün kullanımı hakkındaki tutum ve yaklaşımları
Attitudes and approaches of parents about the use of multivitamin-minerals, omega-3, immune supporting products in children aged 2-18
- Tez No: 839222
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FEYZA KOÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Günümüzde değişen yaşam koşullarıyla birlikte ebeveynlerin ve çocukların beslenme alışkanlıkları ve özellikleri değişmektedir. Bu nedenle ebeveynler; çocuklarının, normal büyüme-gelişmesine yardımcı olmak, yeterli miktarda almadığını düşündüğü vitamin ve mineralleri desteklemek, bağışıklık sistemini güçlendirmek gibi amaçlarla destekleyici ürünlere başvurmaktadır. Destekleyici ürünler; büyüme, gelişme, bağışıklık sistemi ve genel sağlık açısından destek sağlamak amacıyla kullanılan ek ürünlerdir. Son yıllarda, çocuklarda destekleyici ürün kullanımı önemli bir artış göstermiştir. Bu çalışmanın amacı, 2-18 yaş grubu, kronik hastalığı olmayan çocuklarda destekleyici ürün kullanım oranının belirlenmesi, ebeveynlerin bu ürünler hakkındaki tutum ve yaklaşımlarının ortaya konması, bu tutum ve yaklaşımlarındaki farklılıklara sebebiyet verebilecek ailesel sosyodemografik, sosyoekonomik özelliklerin ve çevresel faktörlerin belirlenmesidir. GEREÇ VE YÖNTEM: Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Hastanesi Genel Pediatri ve Sağlıklı Çocuk İzlem polikliniklerine başvuran, kronik hastalığı olmayan, 2-18 yaş arasındaki 1000 çocuk çalışmaya alındı. Çalışmaya katılan çocukların ebeveynleri ile yüz yüze görüşülerek ebeveynlere olgu rapor formunda yer alan sorular soruldu ve cevaplar olgu rapor formuna kaydedildi. Veriler SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) 25.0 paket programı kullanılarak analiz edildi. Verilerin tanımlayıcı bulguları frekans, yüzde, ortalama, standart sapma ve ortanca değerleri hesaplanarak gösterildi.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION AND AIM: Today, with the changing living conditions, the nutritional habits and characteristics of parents and children are changing. Therefore, parents; he/she applies to supportive products for the purposes such as helping her children to grow and develop normally, supporting the vitamins and minerals that she thinks they are not getting enough, and strengthening the immune system. Supporting products; they are additional products used to support growth, development, immune system and general health. In recent years, the use of supportive products in children has increased significantly. The aim of this study is to determine the rate of use of supportive products in children aged 2-18 without chronic diseases, to reveal the attitudes and approaches of parents about these products, to determine familial sociodemographic, socioeconomic characteristics and environmental factors that may cause differences in these attitudes and approaches. MATERIALS AND METHODS: A total of 1000 children aged 2-18 years, without chronic disease, who applied to the General Pediatrics and Healthy Child Follow-up outpatient clinics of Ege University Medical Faculty Children's Hospital were included in the study. The questions in the case report form were asked to the parents by face-to-face interviews with the parents of the children participating in the study, and the answers were recorded in the case report form. Data were analyzed using SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) 25.0 package program. Descriptive findings of the data were shown by calculating frequency, percentage, mean, standard deviation and median values.