Enneagram kişilik tiplerinin besin seçimi ile ilişkisinin araştırılması
Investigation of the relationship between the enneagram personality types and food choice
- Tez No: 839237
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇAĞLAR DOĞUER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu araştırma; bireylerin besin seçimleri üzerinde Enneagram kişilik tiplerinin etkisinin incelenmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Kesitsel tipte planlanan çalışmanın örnekleminde 18 yaş üstü bireyler seçilmiş ve 848'si kadın, 139'u erkek olmak üzere 987 kişi ile çalışma tamamlanmıştır. Çalışmaya dahil olan 987 katılımcının Enneagram kişilik tipleri dağılımı incelendiğinde oranı en yüksek olan iki mizacın sırasıyla TİP 4 (%23,2; n=229) ve TİP 2 (%18,5; n=185) olduğu belirlenmiştir. Enneagram kişilik tipleri ile bireylerin besin seçimleri arasında güçlü ve anlamlı ilişkiler elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the effects of the Enneagram personality types on the food choices of individuals. A total of 987 participants (848 females; %85,9 and 139 men; %14,1) older than 18 years old were enrolled. It was determined that the highest rate of Enneagram personality types distribution of 987 participants in the study was TYPE 4 (23.2%; n=229) and TYPE 2 (18.5%; n=185), respectively. In the current study, strong significant relationships were found between Enneagram personality types and food choices.