Mustafa Orakçı'nın kitaplarındaki çocuk kahramanların karakter ögeleri bakımından incelenmesi
An investigation of child heroes in Mustafa Orakçı's books in terms of character elements
- Tez No: 839281
- Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT ABDULLAH ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Çocuk yazınında kahramanların sunuluş biçimi, sahip oldukları özellikler çocuğun özdeşim kurması açısından önemli bir yere sahiptir. Bu araştırmanın amacı Mustafa Orakçı'nın eserlerindeki çocuk kahramanların geliştirme biçimleri, açık, kapalı, durağan, devingen yapıları, çatışma çözme biçimleri, olumlu-olumsuz özellikleri ile bu olumlu-olumsuz özelliklerin karakter eğitimini nasıl etkilediğini ortaya koymaktır. Bu bağlamda çalışmada Mustafa Orakçı'nın kitaplarında yer alan çocuk kahramanların karakter ögeleri açısından özellikleri incelenmeye çalışılmıştır. Doküman analizi ile kurgulanan çalışmada Orakçı'nın Levent İz Peşinde kitap dizisinde yer alan otuz kitabı incelenmiştir. Elde edilen veriler önce betimsel analize tabi tutulmuş daha sonra içerik analiziyle ayrıntılara inilmiştir. Çalışmanın sonucuna göre dizide yer alan çocuk kahramanlar, daha çok diyaloglar ve davranışlarıyla az da olsa dizide yer alan diğer karakterlerin yorumu ve fiziksel özellikleriyle geliştirilmiştir. Ayrıca açık karakter özelliklerine sahip bir kahraman dışında çocuk kahramanların çoğunun durağan özelliklere sahip olduğu tespit edilmiştir. Çocuk kahramanların genellikle yapıcı çatışma çözme biçimlerini kullanıldığı, sıklıkla da çaba harcayarak problemleri çözdükleri belirlenmiştir. Buna ek olarak çocuk kahramanların, daha çok olumlu özelliklerle öne çıktıkları, zaman zaman olumsuz özellikleriyle de aktarıldıkları görülmüştür. Ayrıca çocuk kahramanların sahip olduğu olumlu özelliklerin karakter eğitimine olumlu yansıyabileceği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In children's literature, the way heroes are presented and their characteristics have an important place in terms of the child's identification. The aim of this research is to reveal the development styles, open, closed, static and dynamic structures, conflict resolution styles, positive-negative characteristics of the child heroes in Mustafa Orakçıs' works, and how these positive-negative characteristics affect character development. In this context, the study tried to examine the characteristics of the child heroes in Mustafa Orakçıs' books in terms of character elements. In the study designed with document analysis, Orakçı's thirty books in the Levent İz Peşinde book series were examined. The data obtained was first subjected to descriptive analysis and then detailed with content analysis.According to the results of the study, the child heroes in the series were developed mostly with their dialogues and behaviors, and to a lesser extent with the interpretation and physical characteristics of other characters in the series. In addition, it has been determined that most of the child heroes have static characteristics, except for one hero with clear character traits. It has been determined that child heroes generally use constructive conflict resolution styles and often solve problems with effort. In addition, it has been observed that child heroes stand out with their positive characteristics, but sometimes they are also conveyed with their negative characteristics. It has also been concluded that the positive characteristics of child heroes may be positively reflected in character education.