PISA 2006-2018 verileri bağlamında Türkiye ve bazı ülke öğrencilerinin üst düzey becerilerinin karşılaştırmalı incelenmesi
Comparative investigation of high level skills of students in Turkey and some countries in the context of PISA 2006-2018 data
- Tez No: 839291
- Danışmanlar: PROF. DR. TUNCAY TUNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu tez çalışmasında 2006 ile 2018 yılları arasındaki PISA uluslararası öğrenci değerlendirme programının verileri bağlamında öğrencilerin fen okuryazarlığı başarı düzeyleri araştırılmıştır. Bilim ve teknolojide rekabet edebilmek için özellikle son yıllarda ülkelerin eğitim seviyesini ölçen PISA (The Programme for International Student Assessment), TIMSS, PIRLS, IEA ve benzeri araştırmalara verilen önem artmaktadır. Bu araştırma raporlarına göre ülkeler eğitim durumlarını gözden geçirme ve geliştirme çabası içine girmektedirler. OECD (Ekonomik Kalkınma İşbirliği Teşkilatı)'ye üye ülkelerin 15 yaş grubu öğrencilerinin eğitimleri süresince edindikleri temel bilgi ve becerilere ne ölçüde sahip olduklarını değerlendiren uluslararası bir araştırma olan PISA 2000 yılından itibaren her 3 yılda bir uygulanmaktadır. Bilim ve teknoloji, insanlık tarihinden bugüne gelişimindeki ivmesini son yıllarda arttırarak ülkeler arasında en büyük rekabet gücü haline gelmiştir. Ülkelerin gelişebilmeleri için mutlak bir çıktısı olan bilim ve teknolojinin, tartışmasız girdisi kaliteli, nitelikli, etkili, bir eğitim politikası ile nesiller yetiştirmektir. Bilim ve teknolojinin gelişiminin ana etkenlerinden ilk sıralarda şüphesiz fen bilimleri eğitimi yer almaktadır. İstendik yönde kalıcı davranış değişikliği olarak kısaca tarif edebileceğimiz eğitimin günümüz temel hedeflerinden biri araştıran, soruşturan, inceleyen, günlük hayatıyla fen bilimlerini ilişkilendirebilen, karşılaştığı problemleri bilimsel yöntemlerle çözebilen bireyler yetiştirmektir. Bu beceriler bilimsel süreç becerileri (BSB) olarak adlandırılır. 2006-2018 yılları arasında yapılan PISA sonuçlarındaki seçilen 12 ülkenin fen okuryazarlığı üst düzey BSB kabul edilen düzey-5 ve düzey-6 seviyeleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, students science literacy achievement levels were investigated in the context of the data of the PISA international student assessment program between 2006 and 2018. In order to compete in science and technology, the importance given to the researches such as PISA (The Program for International Student Assessment), TIMSS, PIRLS, IEA and so on, has been increasing. According to these research reports, countries try to review and improve their educational status. PISA, which is an international research that evaluates to the extent to which the OECD (Economic Development Cooperation Organization) member countries have the basic knowledge and skills acquired during the education of students at the age of 15, is applied every 3 years since 2000. Science and technology, by increasing the momentum of human history up to the present day, have become the biggest competitive power of the countries in recent years. An indispensable input of science and technology, which is an absolute output of countries to be able to develop, is to educate generations with a qualified and effective educational policy. Science education is undoubtedly one of the main factors in the development of science and technology. One of the basic goals of education which we can briefly describe as permanent behavior change is to raise individuals who can investigate, examine, associate science to daily life, solve problems that they face by scientific methods. These skills are named as scientific process skills. In PISA results acquired by the researches done between the years of 2006-2018 science literacy of 12 countries are defined as BSB ranking 5 to 6 which are accepted as the highest levels.