Son dönemde gelen düzenli ve düzensiz göçmenlerin Türkiye ekonomisine etkileri
Socioeconomic and macroeconomic effects on the Turkish economy since 2012, regular and irregular mi̇grants
- Tez No: 839306
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YILMAZ ERDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Finans Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Araştırmamda son dönemde gelen düzenli ve düzensiz göçmenlerin Türkiye Ekonomisinin etkileri incelenmiştir. Araştırmada belgesel kaynak taraması yöntemi ile veri toplanmıştır. Çalışmada Türkiye tarihinin kuruluşundan itibaren aldığı düzenli ve düzensiz göçmenlerin, mültecilerin ve sığınmacıların geçmiş dönemden günümüze kadar olan verileri incelenerek ekonomisinin nasıl etkilendiği anlatılmıştır. Ayrıca göçmenlerin yaş ortalamaları ve cinsiyet ortalamaları karşılaştırmaları yapılmıştır. Türkiye'nin sahip olduğu göçmenlerin sayıları 2012 yılından günümüze kadar incelenerek artış oranlarına bakılmıştır. Araştırmada tek yönlü bir inceleme yapılmıştır. Makroekonomik etkilerine bakılmıştır. İşsizlik, enflasyon, kamu harcamaları, GSYH ve ekonomik büyüme verileri incelenerek göçmenlerin ne düzeyde etkilediğinin karşılaştırması yapılmıştır. Türkiye'nin kurulduğu dönemden günümüze kadar uygulamış olduğu göçmen politikaları nasıl değiştiği incelenmiştir. Türkiye'nin uyguladığı göçmen politikaların negatif ve pozitif yönlerine bakılarak karşılaştırma yapılmıştır. Türkiye ekonomisi uyguladığı politikalardan negatif olarak etkilenmiştir. Göçmen türleri incelenmiştir. Dünyada göçmenlerin verilerine bakılmıştır. Türkiye ve dünyadaki göçmen politikaların karşılaştırması yapılmıştır. Türkiye'nin bulunduğu konumun geçiş noktası olması nedeniyle Transit göç ülke konumuna getirmektedir. Türkiye'nin transit göç verileri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In my research, the effects of recent regular and irregular immigrants on the Turkish Economy were examined. In the research, data was collected by documentary source scanning method. In the study, the data of the regular and irregular immigrants, refugees and asylum seekers that Turkey has received since its establishment, from the past to the present, are examined and how their economy is affected is explained. In addition, comparisons were made between the average age and gender averages of immigrants. The number of immigrants in Turkey was examined from 2012 to the present and the increase rates were examined. A one-way examination was conducted in the research. Macroeconomic effects were examined. Unemployment, inflation, public expenditures, GDP and economic growth data were examined and a comparison was made to what extent immigrants affected the country. It has been examined how Turkey's immigration policies have changed since its founding until today. A comparison was made by looking at the negative and positive aspects of the immigration policies implemented by Turkey. The Turkish economy has been negatively affected by the policies it implemented. Migrant species were examined. Data on immigrants around the world were examined. A comparison of immigration policies in Türkiye and the world was made. Turkey's location as a transit point makes it a transit migration country. Turkey's transit migration data was examined.