Keşifsel hedef pazar araştırması: Metal- mutfak sektöründe bir uygulama
Exploratory target market research: An application in the metal-kitchen sector
  1. Tez No: 839315
  2. Yazar: ŞAHİN YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ÇAĞLAR ÇAKMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Küreselleşme ile sürekli olarak artan rekabet ortamında işletmeler varlıklarını devam ettirebilmek ve rekabet avantajı sağlayabilmek için faaliyetlerine uluslararası alanlarda da devam etmek zorundadır. Uluslararası pazarlara girmenin yolu ise ihracattır. İşletmeler için ihracat; ulusal pazarlarda faaliyette bulunarak, potansiyel hedef ülke ve müşterilerin belirlenmesi, ülke ve müşterilerin özelliklerini ticari istihbarat yöntemi ile değerlendirerek mal ve hizmetlerini satarak kar elde etmesidir. İhracata yönelik yeni pazarların belirlenmesi sürecinde pazar araştırması işletmeler için büyük önem arz etmektedir. Hedef ülkedeki müşterilere ulaşmanın en doğru ve en kolay yolu pazar araştırması ile gerçekleşmektedir. Çalışmanın ilk bölümlerinde sektörün tanıtımı ve sektörün rekabetçilik üzerinde durulmuş, sektör ürünlerinde ve çalışmaya konu olan 732393 GTİP numaralı ürünün ticari hareketliliği incelenerek iz sürme yöntemi ile muhtemel hedef ülkeler belirlenmiş, bu hedef ülkeler çeşitli kriterlere tabii tutularak nihai hedef ülke olarak Meksika ülkesi seçilmiştir. Sonuç olarak hedef ülke olan Meksika, tüm yönleriyle (demografik, ticari özellikleri, pazar yapısı) incelenmiştir. Meksika, mesafe olarak ülkemize uzak olsa da, metal mutfak sektöründeki ithalat oranı ve Ticaret Bakanlığı'nın uzak ülkeler stratejisi kapsamında ülkemizin Meksika'ya metal mutfak sektörü başta olmak üzere birçok sektörde ihracat yapılmasının mümkün olduğu sonucuna varılmıştır
Özet (Çeviri)
In an environment of constantly increasing competition with globalization, enterprises must continue their activities in international areas in order to maintain their assets and provide a competitive advantage. The way to enter international markets is through exports. Export for enterprises; It is by operating in national markets, identifying potential target countries and customers, evaluating the characteristics of countries and customers using commercial intelligence method and making a profit by selling goods and services. Market research is of great importance for enterprises in the process of identifying new export-oriented markets. The most accurate and easiest way to reach customers in the target country is through market research. In the first parts of the study, the introduction of the sector and the competitiveness of the sector were focused on, the commercial mobility of the products of the sector and the product numbered 732393 GTIP, which was the subject of the study, were examined and the possible target countries were determined by tracking method, these target countries were selected as the final target country by following various criteria. As a result, Mexico, the target country, has been examined in all aspects (demographic, commercial characteristics, market structure). Although Mexico is far away from our country in terms of distance, it has been concluded that it is possible to export our country to Mexico in many sectors, especially in the metal kitchen sector, within the scope of the import rate in the metal kitchen sector and the far countries strategy of the Ministry of Commerce